Ekologia w Twoim domu

dziecisawazne.pldziecisawazne.pl
12 rzeczy, które sprawią, że Twój dom będzie bardziej ekologiczny.

Zwolnij – znajdź czas na bycie z rodziną. Przy wspólnym, wieczornym posiłku zastanówcie się, co możecie zrobić dla siebie, swojego domu i środowiska.


Działaj oszczędnie – oszczędzaj prąd: gaś światło, kiedy nie jest Ci potrzebne; częściej wyłączaj telewizor; gotuj wodę na herbatę w czajniku elektrycznym dla całej rodziny, a nie dla każdego z osobna; oszczędzaj wodę: bierz prysznic, zamiast kąpieli w wannie; nie lej wody, kiedy szczotkujesz zęby; naczynia myj pod małym strumieniem wody; oszczędzaj ciepło: w zimie ubierz sweter, zamiast zwiększać temp. w mieszkaniu; wietrz rozsądnie pomieszczenia, wyłączaj kaloryfery, kiedy wychodzisz z mieszkania.

Sortuj śmieci – wyrzucaj osobno papier, plastik, szkło, metal i całą resztę.

Zdrowo gotuj – stosuj produkty ekologiczne, od lokalnych dostawców. Wyeliminuj z kuchni żywność przetworzoną – zrezygnuj z „warzywka”, białego cukru, białej mąki, soli rafinowanej i sosów w saszetce.

Postaw na „używane” – nie bój się second handów; wymieniaj się ubraniami ze znajomymi; wymieniaj się dziecięcymi zabawkami z innymi rodzicami; udekoruj dom używanymi meblami.

Zamknij drzwi dla „chemii” – stosuj naturalne kosmetyki i środki do pielęgnacji domu, (np. zamień chemiczne mydło do mycia rąk na naturalne, szare); wykorzystuj naturalne metody leczenia rodziny (np. ziołolecznictwo, homeopatia).

Podziękuj za „jednorazówki” – nie używaj jednorazowych torebek i reklamówek, stosuj produkty wielokrotnego użytku i ekologiczne: słoiki i papierowe woreczki, zamiast plastikowych pojemników, orzechy do prania i ocet do mycia okien, zamiast chemicznych środków.

Nie zaśmiecaj sobie domu – kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i zastanów się, czy tym co masz, nie mógłbyś się jeszcze z kimś podzielić. Nabywaj produkty zdrowe, ekologiczne, lokalne, wytwarzane według zasad handlu fair-trade.

Zrób zabawki dla pociechy – zamiast kupować dziecku nowe zabawki, wykorzystaj kartony, sznurki, plastikowe butelki, gałęzie, liście, kasztany, szmatki, włóczki, drewniane guziki. Jest wiele materiałów, które możesz wykorzystać to stworzenia zabawek własnej roboty.

Wykorzystaj parapet – pomyśl o parapecie, jak o domowym ogrodzie – wyhoduj na nim zioła i kiełki.

Ruszaj się – wychodź jak najczęściej ze swojego eko-domu na spacery z rodziną; uprawiaj aktywny wypoczynek, przemieszczaj się po mieście na rowerze.

Pokazuj dziecku, że można żyć w zgodzie z naturą – nie ucz swojego dziecka ekologii; pokaż mu, jak żyjesz, a samo się jej nauczy!

Dopisz do listy...
Ocena (0) Oceń: