Ekologiczny dom, czyli o czym warto wiedzieć, aby oszczędzić pieniądze i chronić środowisko

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego domu. Śnimy o pięknym ogrodzie, w którym rano pijemy kawę i delektujemy się widokiem naturalnego zielonego świata. A gdyby tak tę naturę zaprosić do samego domu?budynek kontenerowyDom mieszkalny zbudowany na bazie kontenerów morskich.

EKOLOGICZNY DOM - CO TO ZNACZY?
Według definicji Amerykańskiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (United States Green Building Council USGBC) „zielony budynek to holistyczna koncepcja, która zaczyna się od zrozumienia, że architektura może mieć odczuwalne skutki, zarówno pozytywne, jak i negatywne na środowisko naturalne, a także ludzi, którzy codziennie zasiedlają budynki. Zielony budynek jest próbą wzmocnienia pozytywnego i złagodzenia negatywnego wpływu tych efektów w całym cyklu życia budynku.”

Najważniejszymi kwestiami w budownictwie ekologicznym jest zużycie energii, nie tylko tej pobieranej przez sam budynek, ale również związanej z materiałami konstrukcyjnymi. Jest to energia potrzebna do procesów wydobycia surowca, jego przetwórstwa, a także produkcji, transportu i dostawy materiału. Ważnym aspektem jest również emisja gazów cieplarnianych, zużycie wody, redukcja odpadów oraz to, co dzieje się z materiałami budowlanymi po wyburzeniu budynku.

Domy pasywne wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa. Są to bardzo dobrze zaizolowane, niemal stuprocentowo szczelne budynki, których roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest mniejsze niż 15kWh/m2. Rozwiązania stosowane podczas budowy domów pasywnych mają na celu zminimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji tych budynków. Wizualnie budownictwo pasywne charakteryzuje się między innymi dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami od strony południowej, prostymi bryłami – zwykle na planie kwadratu lub prostokąta, oraz płaskimi lub dwuspadowymi dachami.

ZAPROJEKTUJ EKOLOGICZNY DOM!
Głównym powodem dużego zainteresowania ekologicznym budownictwem jest fakt, że zielona architektura minimalizuje ilość zużywanych zasobów w budowie, użytkowaniu i eksploatacji budynku. Ogranicza także szkody wyrządzone środowisku poprzez emisje, zanieczyszczenie i marnotrawstwo jego komponentów. Jakich dokładnie korzyści ekologicznego domu możemy oczekiwać?

•    Komfort i estetyka
Czynnikiem decydującym o budowie zielonego domu może być wysoki poziom komfortu jego mieszkańców.  Odpowiednio zaprojektowany pasywny budynek wyposażony w panele słoneczne jest wysoce energooszczędny. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną, a także termiczną, co niewątpliwie przekłada się na wygodę użytkowania. Ponadto obecność wielkich okien sprawia, że światło docierające do wnętrza tworzy wyjątkowy klimat i poprawia nastrój.

    Gospodarka
Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na budownictwo ekologiczne, są względy ekonomiczne. Podczas planowania inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań już na etapie projektu należy zauważyć, że pasywna konstrukcja wcale nie musi kosztować więcej niż konwencjonalna. Dodatkowo może przyczynić się do oszczędzania pieniędzy wydawanych na rachunki za media w dalszej perspektywie.

•    Odpowiedzialność za środowisko
Ekologiczne domy mogą znacząco ograniczyć zużycie paliwa grzewczego i energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia. Dzięki stosowaniu ekologicznych źródeł energii, takich jak panele solarne czy pompy ciepła, można zmniejszyć zużycie naturalnych zasobów, które są nieodnawialne. Jeśli w projekcie zastosowane zostaną pasywne strategie chłodzenia, można również obniżyć koszty letniej klimatyzacji.

Warto podkreślić, że normy dotyczące budynków ekologicznych są dostępne dla prawie każdego rodzaju budynków w skali globalnej, a standardy te są dobrze opracowane i regularnie aktualizowane. Obejmują one wszystkie etapy cyklu życia budynku, od projektu poprzez jego eksploatację aż do wyburzenia.

Z JAKICH MATERIAŁÓW ZBUDOWAĆ EKOLOGICZNY DOM?
Ekologiczne budownictwo rozpoczyna się już na etapie wyboru materiałów, z których zostanie wykonany budynek. Zielone materiały budowlane obejmują między innymi:
•    drewno pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych i certyfikowanych lasów,
•    szybko odnawialne rośliny, takie jak bambus i słoma,
•    kamień lub metal pozyskany z recyklingu,
•     materiały, które są nietoksyczne i nadają się do recyklingu lub które zostały odzyskane z innych obiektów budowlanych,
•    wycofane z eksploatacji kontenery morskie, stosowane jako konstrukcje budynków.

Większość materiałów izolacyjnych, które są kluczem do efektywności energetycznej budynków, jest wytwarzanych z produktów petrochemicznych. Najlepszym izolatorem stosowanym w budownictwie jest pianka natryskowa z poliuretanów. Jest obojętna chemicznie i przyjazna dla człowieka, a oprócz doskonałych parametrów izolacyjnych chroni również budynek przed pleśnią i grzybami.

Warto zwrócić szczególną uwagę na parametry emisyjne materiałów stosowanych podczas budowy domu, również na etapie urządzania i dekorowania jego wnętrza.  Lotne związki organiczne wywierają szkodliwy wpływ na zdrowie i komfort, dlatego też ekologiczny budynek stara się wykorzystywać materiały budowlane, wykończenia wnętrz i farby oraz środki czyszczące o niskim lub zerowym poziomie LZO. Z tego względu wybór materaca z pianki elastycznej, izolacji z piany natryskowej czy też drewnianej podłogi będzie ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem, zapewniającym komfort użytkowania.   

W przeciwieństwie do większości farb, powłoki wykonane z naturalnych materiałów są nietoksyczne. Mogą być wykonane z takich materiałów jak glina, wapno, olej lniany, kreda, białko mleka, barwniki roślinne lub mineralne, a także naturalny lateks.

Ekologiczny budynek powinien również charakteryzować się jak najmniejszym zużyciem energii oraz mediów. Podczas przygotowywania projektu warto przemyśleć ułożenie okien w stosunku do kąta nasłonecznienia. Parametr ten może bowiem wpływać na efektywność energetyczną budynku, a także na koszty ogrzewania i chłodzenia domu. Okna zamontowane oraz zaizolowane pianką poliuretanową będą najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem – sprawdź stronę producenta pianki poliuretanowej.
minidomek
Minidomki to rozwiązanie eko-oszczędne i cieszące się coraz większą popularnością.
DOM Z RECYKLINGU
Rozwiązaniem bazującym na materiałach recyklingowych są między innymi domy kontenerowe. Stalowe kontenery transportowe, którym zostanie nadane nowe życie, mogą stać się prawdziwym domem. Twarde, niezawodne, solidnie wykonane z naturalnego surowca, zyskują coraz większą popularność. Domy z kontenerów  są szeroko dostępne oraz stosunkowo tanie w porównaniu z konwencjonalnym budownictwem.

Kontenery ze względu na swój kształt i materiał, z jakiego są zbudowane, mogę być łatwo modyfikowane. Ta cecha pozwala wielokrotnie wykorzystywać kontenery właśnie jako mieszkania lub domy. Są one odporne na trudne warunki atmosferyczne, wytrzymałe na duże obciążenia i łatwe w przenoszeniu czy ustawianiu jeden na drugim. Biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny, pośrednio przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia produkcji odpadów.

EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚĆ
Budowa ekologicznego domu pozwala nie tylko chronić środowisko naturalne, ale również portfel inwestora. Na etapie wznoszenia konstrukcji niektóre rozwiązania są droższe w stosunku do tradycyjnego budownictwa, jednak patrząc perspektywicznie pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

W czasach, w których świat tonie w odpadach, a środowisko i zasoby naturalne są coraz intensywniej eksploatowane, warto również rozważyć nie tylko finansowe aspekty ekologicznego budownictwa. Uświadomienie sobie, że obecna działalność człowieka będzie miała długofalowe efekty na otaczający nas świat, skłania do refleksji nad tym, jak może on wyglądać w przyszłości. Warto zadać sobie pytanie, czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się pięknem natury, które dzisiaj nas zachwyca?


art. sponsorowany

Ocena (3.4) Oceń: