Funkcja grzania w klimatyzacji - jak korzystać?

Klimatyzator kojarzony jest głównie z funkcją chłodzenia, ale nowoczesne urządzenia dodatkowo grzeją i ta funkcja jest coraz częściej wykorzystywana. Jak korzystać z takiego urządzenia i kiedy jest to opłacalne?balkonyfot. Mariana Serdynska/shutterstock.com
Jak działa ogrzewanie w klimatyzacji?

Na początku należy zacząć od tego, że nie każdy klimatyzator ma funkcję grzania. Aby taka opcja była możliwa, w urządzeniu musi być zamontowana specjalna pompa ciepła, która jest zasilana elektrycznie. Podczas ogrzewania część zewnętrza klimatyzatora odpowiada za parowanie, natomiast wewnętrzna za skraplanie, a przy chłodzeniu role te się zamieniają. Jeśli pomieszczenia mają być ogrzewane przy pomocy klimatyzatorów typu split, to te urządzenia pobierają ciepło z jednostki zewnętrznej, a w kolejnym etapie przenoszą je do wewnątrz, przy okazji grzejąc. Choć dla wielu aspekt techniczny nie ma znaczenia, to warto przynajmniej mieć zarys tego, jak cały proces wygląda.

Jak korzystać z funkcji grzania w klimatyzatorze?

Ustawienie funkcji grzania jest zależne od modelu klimatyzatora, ale urządzenia te nie są skomplikowane i najczęściej wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Na początek należy włączyć klimatyzator, a następnie uruchomić tryb grzania. W większości klimatyzatorów znajduje się termostat, a więc wystarczy ustawić odpowiednią wysokość temperatury, a urządzenie będzie się włączać automatycznie, gdy w pomieszczeniu się ochłodzi. Każdy chce obniżyć koszty ogrzewania, a więc warto zastosować się do kilku porad, dzięki którym klimatyzator będzie działać wydajniej. Mianowicie wiele osób do razu chciałoby nagrzać mocno wnętrze, by szybciej wyłączyć urządzenie. Niestety takie działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Funkcja grzania w klimatyzacji działa ekonomiczne wówczas, gdy urządzenie pracuje na mniejszej mocy, ale dłużej, aniżeli krótko w intensywnych zrywach. 

O czym pamiętać, używając klimatyzatora do ogrzewania?

W klimatyzatorach jest możliwość wybrania prędkości wydmuchiwanego powietrza, ale też wyższa siła generuje większe zużycie mocy, o czym należy pamiętać. Niektóre urządzenia zaczynają ogrzewać po kilku sekundach, a inne potrzebują kilku minut, co nie powinno wzbudzać obaw. Warto też pamiętać, że możliwe jest zamontowanie specjalnych filtrów w niektórych urządzeniach, które oczyszczają powietrze z kurzu i alergenów. Z funkcji grzania warto korzystać w okresie przejściowym, gdy temperatury na zewnątrz są umiarkowane. Klimatyzator w takim wypadku jest jedną z bardziej opłacalnych opcji, a dodatkowo można nagrzać wnętrze znacznie szybciej niż przy pomocy tradycyjnych grzejników. Do wyboru są też klimatyzatory z funkcją nawilżania lub osuszania powietrza.

Dlaczego warto korzystać z funkcji grzania w klimatyzacji?

Nowoczesne klimatyzatory to wydajne urządzenia, które nie pobierają dużo prądu. Wykorzystanie ich jako urządzenia do ogrzewania niesie wiele korzyści, a mianowicie można w sposób ekologiczny nagrzać mieszkanie, a dzięki temu oszczędzić na rachunkach. Klimatyzatory nie wydzielają spalin i nie powodują zanieczyszczenia powietrza, co korzystnie wpływa na całą planetę. W okresie jesiennym i wiosennym można szybko nagrzać wnętrze, a dodatkowo jest opcja filtracji powietrza i regulacji wilgotności, co szczególnie dużo korzyści przyniesie osobom cierpiącym na alergie. Obsługa takich urządzeń jest prosta i wystarczy pilot lub telefon, jeśli klimatyzator ma bardziej zaawansowane funkcje.

Klimatyzator z funkcją grzania to doskonałe rozwiązanie, które pozwala efektywnie i wydajnie ogrzać mieszkanie w okresie przejściowym. Nowoczesne urządzenia nie generują dużego hałasu, pobierają niewiele energii, są ekologiczne i łatwe w obsłudze.
 
art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: