Growbox – jak uprawiać rośliny bez światła dziennego?

Zdrowe odżywanie stało się nie tylko modne, ale i konieczne dla zachowania dobrej kondycji przepracowanego organizmu. Jednocześnie nie każdy ma możliwość zaopatrywania się w świeże i ekologiczne warzywa i zioła. Dlatego idealnym rozwiązaniem zdaje się własnoręczna uprawa roślin. Zrozumiałe jest przy tym, że nie każdy ma do tego warunki. Sprawdziliśmy więc, czy warto wykorzystać boxy uprawowe, które podbijają rynek domowego ogrodnictwa i upraw indoor.lisciefot.pixabay

Co to są growboxy?

Krótko mówiąc, growboxy są miniaturowymi szklarniami, w których można stworzyć optymalne warunki rozwoju, nawet dla najbardziej wymagających roślin. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury można swobodnie programować wewnętrzną temperaturę, wilgotność, czas i intensywność naświetlenia, a nawet zawartość CO2, niezwykle ważnego w procesie rozwoju rośliny. W zależności od wielkości urządzenia, gotowy growbox można zakupić z bardziej lub mniej rozbudowanym systemem kontroli wewnętrznego klimatu. W sklepie progrower.eu znaleźliśmy komplet z cyfrowym zasilaniem, lampami sodowymi (dającymi idealne oświetlenie) i odblaśnikami światła (które uniemożliwiają powstanie zastojów ciepła), czujnikiem temperatury, programatorem elektronicznym, a nawet niewielką i podstawową stacją meteorologiczną. Układ posiadał również zestaw filtrów węglowych i wentylatorów, które są szczególnie istotne przy tak niewielkich, a jednocześnie intensywnych uprawach.
Co dla nas najważniejsze, większość urządzeń jest ekonomicznych i ekologicznych. Materiały użyte do pokrycia wielu namiotów można prać i zrobione są zazwyczaj z odpadów utylizowanych. Jeśliby użyć upraw hydroponicznych, praktycznie nie istnieją odpady uprawowe, a sama woda krąży w układzie zamkniętym. Ponadto lampy i urządzenia zasilające są wysoko wydajne i oszczędne. Nie sposób nie wdrożyć tego rodzaju produkcji pod swoim dachem.
grow
W growboxach rośliny można uprawiać cały rok.
W growboxach można uprawiać wszystkie rośliny

Kompletnie wyposażony grow box umożliwia dokładną kontrolę wewnętrznych warunków w namiocie. Dzięki temu można w nim uprawiać dosłownie wszystkie rośliny. Pomieszczenie można zaprojektować tak, aby pomieściło zioła, warzywa, kwiaty, a nawet drzewka i krzewy, również owocujące poza sezonem wegetacji. To też idealne miejsce do uprawy roślin bardzo wymagających, okazów egzotycznych, które wymagają szczególnie precyzyjnego ustalenia ich optymalnych warunków rozwoju, czy odmian, które wymagają dłuższego cyklu wegetacyjnego, niż możemy im zapewnić w warunkach naturalnych. Przede wszystkim jednak growboxy umożliwiają uprawę roślin, które nie są kompletnie przygotowane do rozwoju poza osłonami. Dzięki rozwiązaniom, jakie growboxy wprowadzają, nawet w niewielkich mieszkaniach, w samym centrum milionowego miasta, można mieć swój własny ogródek. Dzięki temu, przez kompletne zautomatyzowanie upraw, cały rok możemy mieć pod ręką ulubione rośliny. To również idealne rozwiązanie, jeśli jesteśmy osobami często podróżującymi. Oprogramowanie, które oglądaliśmy w progrower.eu/pl, umożliwia niemal samoobsługowe uprawy, pozwalające osiągnąć sukces ogrodniczy nawet najbardziej zapracowanym osobom.

Uprawa w growboxach nie jest trudna

Gotowe zestawy growbox umożliwiają bezproblemowe uprawianie roślin i nie wymagają doświadczenia i specjalnych umiejętności. Przy skomplikowanych zestawach uprawowych, po złożeniu zakupionego zestawu, wystarczy rośliny umieścić w ziemi, specjalistycznym podłożu lub pojemnikach do upraw hydroponicznych, ustawić wymagane parametry i czekać na efekty upraw.

Oczywiście, jeśli wybralibyśmy growbox - namiot podstawowy, musielibyśmy włożyć nieco pracy w prowadzenie upraw wymagających nadzwyczajnych warunków środowiska. Jak się jednak okazuje, uprawa roślin w domu nie musi być skomplikowana, jeśli wybierzemy warzywa czy zioła, nawet do upraw całorocznych, ale wymagających niewielkiej ingerencji. Wykorzystując namioty uprawowe do podstawowych produkcji, działania okazują się zdecydowanie proste dla każdego.

Co najciekawsze, w uprawach zamkniętych możliwa jest również uprawa roślin doniczkowych. Uzyskuje się wówczas niemal modelowe okazy! Piękne, duże i zdrowe, także dlatego, że środowisko zamkniętego growboxa jest czyste od szkodników i patogenów.
growbox
Growbox. Zdjęcie pochodzi ze sklepu www.progrower.eu/pl/
Kupując growbox, sklep może zaproponować tańsze rozwiązania

Oczywiście nie każdy growbox umożliwia całkowite zautomatyzowanie upraw. Kupując growbox, cena również gra istotną rolę. Jeśli nie zależy nam na arcytrudnych uprawach, wystarczy nam zakup podstawowej wersji. Wykorzystamy możliwości namiotu chociażby przy całorocznej uprawie hydroponicznej ziół, a cena będzie bardzo zadowalająca.

Poza tym zawsze można kupić growbox na wymiar. Będzie to opcja nieco droższa, ale idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Nie przepłacimy za skomplikowane mechanizmy, ale jednocześnie nie będziemy musieli ograniczać się w działaniach do małych i niewystarczających dla nas pojemności namiotów.

Warto przy tym wspomnieć, że każdy growbox zawsze można rozbudować. To wspaniała alternatywa w przypadku rozwinięcia umiejętności ogrodniczych czy zwiększenia zapotrzebowania na świeże, zdrowe, ekologiczne rośliny czy piękne kwiaty ozdobne.

Growboxy dają ogromne możliwości!

Jednoznacznie możemy więc stwierdzić, że namioty uprawowe dają wspaniałe możliwości. Dzięki nim ekologiczna uprawa jest na wyciągnięcie ręki, a możliwości dopasowania growboxów do swoich potrzeb i warunków ekonomicznych, wręcz trzeba wykorzystać.
Ocena (3.7) Oceń: