Jak dokładnie wyczyścić materac domowymi sposobami?

O konieczności częstego zmieniania pościeli pamięta większość z nas. Czyste, pachnące poszewki i świeżo uprane prześcieradło pomagają nam zasnąć zdrowym i spokojnym snem. Mało kto jednak wie, że czyszczenia wymaga również materac, na którym śpimy. Wbrew pozorom, może on być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów i źródłem nieprzyjemnego zapachu. W jaki sposób powinniśmy dbać o tę podstawową część naszego łoża?fot. shutterstockfot. shutterstock

Statystycznie ludzie spędzają w łóżku niemal 1/3 całego życia. Mimo że sen kojarzy nam się głównie ze spokojną regeneracją, w czasie jego trwania ciało wydala przez skórę pot, w którym zawarte jest aż pół szklanki wody! Wszystko to wchłania się w pościel, a także w materac, na którym śpimy. Z tego powodu, nawet regularne zmienianie poszewek, poduszek i kołder nie zapewnia nam pełnej higieny. Materac, nie dość, że wchłania nasz pot, to jeszcze gromadzi takie zanieczyszczenia, jak martwy naskórek czy kurz. Niestety samodzielne czyszczenie tej części łóżka może sprawiać niemało kłopotów, bowiem tylko nieliczne materace składają się ze ściąganych pokrowców. Nierzadko wierzchnia ich część jest też na tyle duża, że nie mieści się do domowej pralki. W jaki sposób zatem możemy wyczyścić materac naturalnymi, a zarazem niedrogimi metodami?
METODA ZIMOWA

Najlepszą naturalną bronią na szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy jest promieniowanie UV i mróz. Z tego względu, w słoneczny, a zarazem mroźny dzień warto jest wystawić materac na balkon na dobrych kilka godzin. Dezynfekcja gwarantowana!

ODKURZACZ W RUCH

Spora część domowych odkurzaczy jest zaopatrzona w specjalną końcówkę przeznaczoną do czyszczenia materaców. Dzięki niej możemy pozbyć się z łóżka nie tylko włosów, martwego naskórka, lecz również okruszków i innych zanieczyszczeń. Tę prostą metodę czyszczenia warto stosować raz na tydzień, aby nasz materac był wolny od powierzchownych zabrudzeń.

SKUTECZNE ODPLAMIANIE I ODŚWIEŻANIE

Aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu materaca, wystarczy wymieszać w szklance wody kilka kropel olejku lawendowego, a następnie taką miksturę przelać do butelki z atomizerem i spryskać nią łóżko. Po takim zabiegu warto jest dodatkowo odkurzyć materac. Z kolei w celu wywabienia uporczywych plam z naszego łoża, wystarczy użyć domowej pasty wykonanej z soli, sody oczyszczonej i wody. Jako że większość plam na materacu ma pochodzenie organiczne, należy usunąć je jak najszybciej. Preparat wykonany z tych naturalnych składników trzeba wetrzeć w poplamione miejsca, a następnie, po ok. godzinie, usunąć resztki pasty zwilżoną gąbką do mycia naczyń. Nadmiar wilgoci z materaca zbieramy za pomocą chłonnego ręcznika papierowego.

Śpij spokojnie

Wbrew pozorom, nawet osoby, które przykładają niesamowitą wagę do utrzymywania w domu nienagannego porządku, mogą mieć problem z dokładnym wyczyszczeniem materaca. Jeśli jednak znamy szereg naturalnych metod, które umożliwiają nam utrzymywanie tej części łóżka w czystości, możemy spać spokojnie.
Alicja Chrząszcz
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy