Jak walczyć z elektrosmogiem w domu?

Wbrew pozorom smog to nie tylko toksyczne powietrze wymieszane z dymem i spalinami. Szkodliwą dla naszego zdrowia chmurę zanieczyszczeń mogą tworzyć również sprzęty RTV i AGD, które, po podłączeniu do gniazdek elektrycznych, emitują tzw. elektrosmog! W jaki sposób możemy ograniczyć niekorzystne promieniowanie w naszym otoczeniu?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Czy z technologii należy zrezygnować?
  2. Rośliny kontra maszyny
  3. Lampy solne, jonizatory powietrza i specjalne farby
  4. Nie jesteśmy bezradni
Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektroniki użytkowej i artykuły gospodarstwa domowego z pewnością nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Mimo że nie ma jeszcze jednoznacznych wyników badań naukowych dotyczących tego problemu, nieustanne przebywanie w chmurze zanieczyszczeń elektrosmogowych może powodować takie dolegliwości, jak bezsenność, bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie i problemy z koncentracją.

Czy z technologii należy zrezygnować?


Mimo że zaprzestanie używania pralki, suszarki, piekarnika, blendera, odkurzacza, telefonu czy komputera jest niemal niemożliwe, elektrosmog da się ograniczyć. Wystarczy konsekwentnie wyłączać dane urządzenia z gniazdek w momencie, gdy nie są używane oraz regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu, a zwłaszcza sypialnię. Aby uniknąć kłopotów ze spaniem, należy również odsunąć łóżko przynajmniej o metr od gniazdka. 

Rośliny kontra maszyny


W naszej walce z niekorzystnym wpływem sprzętów RTV i AGD dodatkowo mogą nas wesprzeć rośliny. Niektóre dary natury potrafią bowiem skutecznie przejmować część szkodliwego promieniowania. Z tego względu warto pielęgnować w domu takie kwiatki, jak zielistka, skrzydłokwiat, wężownica czy paproć. Elementem elektrosmogowego detoksu mogą być również częste spacery na świeżym powietrzu – najlepiej boso. Kontakt z ziemią powoduje bowiem absorbcję korzystnych dla zdrowia jonów ujemnych, niwelując tym samym negatywny wpływ dodatnich pól elektromagnetycznych.

Lampy solne, jonizatory powietrza i specjalne farby


Poza ustawieniem w mieszkaniu doniczek z pożytecznymi roślinami, warto zainwestować również w takie pomoce, jak lampy solne, które stanowią naturalne oczyszczacze powietrza. Produkty tego rodzaju skutecznie neutralizują chmurę elektromagnetyczną, dzięki zawartości jonów ujemnych. Warto zastąpić nimi zwykłe lampki w sypialni. Pomóc może również jonizator powietrza, który przydaje się nie tylko alergikom. Urządzenie tego typu skutecznie oczyszcza przestrzeń ze szkodliwych jonów dodatnich. Od niedawna elektrosmog mogą neutralizować nawet farby do malowana ścian. Najnowszej generacji produkty na zasadzie „ekranu” absorbują pole elektromagnetyczne o niskich częstotliwościach – czyżby kolejny cud techniki?

Nie jesteśmy bezradni


Żyjąc w otoczeniu urządzeń RTV i AGD (na szczęście) nie jesteśmy narażeni na ciągłe przebywanie w chmurze elektrosmogu. Jeżeli odpowiednio zorganizujemy przestrzeń mieszkalną, a przy tym będziemy spędzać sporo czasu na łonie natury, możemy uniknąć negatywnych skutków oddziaływania pola elektromagnetycznego. Rośliny doniczkowe, lampy solne i jonizatory dodatkowo pomogą nam w walce o polepszenie jakości powietrza w domu.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

https://maisonsaine.ca/english/electrosmog-twelve-ways-of-avoiding-it.html”; data dostępu: 2019-08-26

Ocena (3.7) Oceń: