Autor: Kacper Puchalski

Jakie znaczenie mają narzędzia w eko-rolnictwie?

Narzędzia ogrodnicze z miedźi dobrze nadają się do ekologicznej uprawy roślinNarzędzia ogrodnicze z miedźi dobrze nadają się do ekologicznej uprawy roślin

Początkujący ogrodnik bez problemu znajdzie mnóstwo potrzebnych informacji na temat ekologicznej uprawy roślin. Najpopularniejsze porady dotyczące ekologii w ogrodzie dotykają przede wszystkim kwestii nawożenia i ochrony przed szkodnikami. A co z narzędziami ogrodniczymi? Czy mają one znaczenie w ekologicznej uprawie roślin?


Można pomyśleć, że „narzędzie to narzędzie” i ważne jest tylko to, by było wygodne i tanie. Pamiętajmy jednak, że do uprawy ogrodu, a zwłaszcza do ekologicznej uprawy roślin, trzeba podejść całościowo. Bowiem rodzaj materiałów użytych do produkcji używanych przez nas narzędzi ogrodowych może wpłynąć na efekty naszych starań.

Jako pierwszy dostrzegł to Viktor Schauberger, austriacki naukowiec, który zajmowały się naturalnym rolnictwem i ogrodnictwem. Punktem wyjścia jego badań była obserwacja i próba naśladowania przyrody oraz sprzeciw wobec nieodpowiedzialnego wykorzystywania jej bogactw. Idee Viktora Schaubergera wpisują się w to, co dzisiaj nazwalibyśmy rolnictwem zrównoważonym.

Viktor Schauberger badał i porównywał różne sposoby prowadzenia upraw; oprócz kwestii nawożenia, zajmował się też właśnie wykorzystywanymi narzędziami. Na podstawie obserwacji i doświadczalnych upraw wykazał, że narzędzia ogrodnicze z miedzi i stopów miedzi pozytywnie wpływają na stan gleby, a przez to zdrowie i jakość plonów. Zauważył też,  że narzędzia z żelaza i stali działają wręcz odwrotnie − pogarszając jakość i efektywność.
Viktor Schauberger, austriacki naukowiec


Dlaczego miedź?

Miedź jest pierwiastkiem niezbędnym do życia i rozwoju roślin, bierze udział w fotosyntezie, przemianach azotowych i syntezie białek. Niestety w wielu glebach na całym świecie obserwuje się niedobór miedzi, co wpływa na pogorszenie się jakości plonów.

Narzędzia ogrodnicze zrobione z miedzi uwalniają do gleby śladowe ilości tego pierwiastka. Nie dzieje się to jednak w sposób gwałtowny, proces ten jest delikatny i bezpieczny, w przeciwieństwie do sztucznego nawożenia środkami z miedzią, które mogą doprowadzić do nadmiaru miedzi w glebie.

Kolejna zaleta narzędzi ogrodniczych z miedzi związana jest z właściwościami tego materiału. Miedź jest metalem niemagnetycznym, oznacza to nie zakłóca pola elektromagnetycznego. Warto pamiętać, że pole elektromagnetyczne w którym znajduje się każdy żywy organizm wpływa na jego funkcjonowanie. Przy użyciu miedzianych narzędzi nie dochodzi więc do sytuacji, w której zmienione pole magnetyczne wywierałoby niekorzystny wpływa na rozwój roślin.

A co ze szkodnikami?  Zgodnie z doświadczeniami Schaubergera, ale też z doświadczeniem współczesnych użytkowników, narzędzia te ograniczają szkody wyrządzane przez ślimaki, zniechęcając je do żerowania na danym obszarze, co wyklucza stosowanie trujących substancji.


Miedź w aspekcie ekologicznym-etycznym

Miedź to metal, który może być wielokrotnie przetwarzany i wykorzystywany bez utraty właściwości. Już teraz prawie połowa miedzi używanej w Europie pochodzi z recyklingu, a wartość ta stale rośnie. Dodatkowo przetworzenie miedzi wymaga pochłania tylko 20 proc. energii potrzebnej do obróbki surowca świeżo wydobytego.
Wybór określonego produktu i producenta może mieć wpływ nie tylko na środowisko, ale też na ludzi. Obecnie, zamiast kupować produkty „Made in China”,  świadomie możemy wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, którzy stosują tradycyjne metody czy ręczne wykonanie.

Narzędzia ogrodnicze z miedzi i stopów miedzi (brąz, mosiądz), inspirowane myślą Viktora Schaubergera to ciekawy pomysł dla osób, którym zależy na produkcie o wysokiej jakości i dobrych właściwościach. Każdy ogrodnik powinien przemyśleć, czy korzystny wpływ na glebę i rośliny, interesujący wygląd i społeczna odpowiedzialność to wartości, które przeważą przy wyborze akcesoriów do uprawy jego pola czy ogrodu.Ocena (4.3) Oceń: