Kompost jako źródło ciepła

Fot. www.bakoko.jp Fot. www.bakoko.jp

Chociaż kompost nie kojarzy się raczej zbyt przyjemnie, to jednak projektanci z japońskiego biura architektonicznego Bakoko postanowili wykorzystać go jako źródło ciepła.Kiedy w procesie kompostowania mikroorganizmy powodują rozkład materiału organicznego, powstają przy tym ogromne ilości ciepła. Dlaczego więc by go nie zagospodarować? Taki zamysł przyświecał pracownikom Bakoko, którzy zaprojektowali domek zasilany kompostem.

Projekt Comploo to budynek zbudowany z dwóch warstw, między którymi znajduje się pojedyncze, ciasno ułożone wokół siebie zbiorniki, a w górnej części każdego z nich znajduje się otwór, przez który wsypuje się odpady organiczne: resztki żywności, skoszona trawa, chwasty itp. Natomiast wnętrze domku oświetlone jest w głównej mierze przez światło słoneczne dzięki przezroczystemu dachowi. Jeśli potrzebne jest jednak światło sztuczne, to tutaj także można z powodzeniem wykorzystać energię z procesu kompostowania.

Domek tego typu znakomicie sprawdzi się na działce – pochodzący stamtąd kompost można użyć do nawożenia gleby, a pozostałości roślinne z powrotem użyć do ogrzania domku, by ponownie uzyskać kompost. Prostota i funkcjonalność w jednym.
Ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot. www.bakoko.jpFot. www.bakoko.jp
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy