Kreatywny recykling

Biurko wykonane ze skrzydła samolotuBiurko wykonane ze skrzydła samolotu. Fot. reestore.com
Design pokazuje prawdziwą siłę recyklingu.  Kreatywność, słowo, które dziś nadużywane jest na każdym kroku, odzyskuje swoje znaczenie przez niesamowite pomysły projektantów. Zobaczcie co można zrobić ze skrzydłem samolotu, albo z zabytkową wanną!
Brakuje wam pomysłów na urządzenie mieszkania? Chcecie uniknąć kolejnej wycieczki do sklepu ze składanymi meblami, które znajdują się w co drugim domu?  Możecie kupić naprawdę fajne rzeczy, albo… inspirując się pracą zawodowych projektantów zbudować coś samodzielnie.
To nie takie trudne – a efekt może być powalający!

Jeśli potrzebujecie stolika do salonu i chcecie pijać kawę w nowoczesnych wnętrzach, zastanówcie się nad zakupem Silvany - mebla stworzonego z... bębna pralki. Bęben jest zbudowany z nierdzewnej, wypolerowanej stali i w odpowiedniej aranżacji wygląda zaskakująco dobrze – nowocześnie i solidnie. Blat stolika zbudowano z eleganckiego, matowego szkła. Jest podświetlony, co nadaje, niemałemu przecież meblowi, lekkości.

Ładny stolik stworzyło też Draenert studio, które korzystało wyłącznie z przyjaznego środowisku materiału. W sam raz na subtelny akcent w salonie. To propozycja, która w mniejszym stopniu ingeruje w wystrój mieszkania.

Jeśli te produkty nie zrobiły na was wrażenia, to zobaczcie biurko Deborah z przetworzonego skrzydła samolotu! Blat jest szklany, a nogi powstały z nierdzewnej stali. Wymiary tego produktu: 2100mm x 1000mm x 900mm. Chyba nie ma lepszego sposobu, żeby zrobić wrażenie na gościach odwiedzających nasze biuro. 
Deborah to pomysł raczej kosztowny. A może biurko zrobić samemu? Właściwie można popracować nad każdym starym meblem. Zobaczcie jak wyszło to producentom z SchubLaden. Niemieccy artyści przekształcili starą komodę w unikalny mebel o pastelowej, stonowanej kolorystyce. Warto rozejrzeć się we własnej piwnicy. Może znajdziecie tam jakąś starą półkę, która - przy odrobinie wysiłku - z brzydkiego kaczątka zmieni się w pięknego łabędzia.
Jeśli w waszym mieszkaniu brakuje kolorów możecie też kupić fajne krzesło z beczki (tworzywo sztuczne), jeśli macie barek, przyda się inny produkt (kiedyś także beczka), wysokie – barowe krzesło. I jeszcze kilka pomysłów na fotel: projektanci Restore wykorzystali starą niepotrzebną taczkę, a Sander Bokkina zbudował krzesło z poskręcanych przewodów. Nam z kolei bardzo podobają się, też odpowiednio przetworzone, fotele z rzeczy… znalezionych na śmietniku. Zobaczcie, jak po specjalnym procesie czyszczenia, mogą wyglądać siedziska zbudowane z wyrzuconych foteli. Wzornictwo tych starych mebli było łagodnie mówiąc okropne. Jednak pracownicy Dortmund University of Technology Institute for Environmental Research ułożyli z nich kompozycje, które prezentują  się zadziwiająco. Efekt? Sami zobaczcie.
Jeśli od krzeseł wolicie kanapę, nie ma problemu. Zobaczcie jak wykorzystano starą wannę to stworzenia stylowej sofy. Tapicerkę możecie wybrać sami. Nam podoba się wersja klasyczna! Kontrast klasyki z nowoczesnym wystrojem może powalić na kolana.  
W przytulnym mieszkaniu przyda się odrobina stonowanego światła. Jeśli macie zamiar kupić lampę, zastanówcie się  nad  produktem Symbiozy. Studio z Polski wyprodukowało lampę z przetworzonej nogi manekina, która daje nieco stłumione, ciepłe światło. Lampa na pewno nada przestrzeni odpowiedni klimat. Firma projektowa Knoend pokazała z kolei fajne wiszące lampy z ekologicznego papieru. Oczywiście są dostosowane do energooszczędnych żarówek.
Nie zapomnijcie o zieleni. Szczególnie dobrze wyglądają rośliny posadzone w słojach. Oczywiście nie kupujcie ich na specjalną okazję. Spróbujcie wykorzystać te, które stoją u was na pułkach lub zajrzyjcie na Etsy.com, gdzie można znaleźć przedmioty self made.  Nie tylko rośliny ożywiają wnętrza. Doskonale nadaje się do tego akwarium. I tu pomysł naprawdę bombowy. Motoart proponuje akwarium zbudowane z przetworzonego pocisku… To na pewno najlepszy sposób wykorzystania tego produktu. Ciekawe, co na to producent MK-84, której wybuch powoduje powstanie krateru o średnicy 15,2 m i głębokości 11 m…

Na koniec nasza rada. Zestaw przedstawionych produktów raczej sobą nie współgra. Także nie kupujcie wszystkiego na raz. Metr kwadratowy znosi ograniczoną ilość ekstrawaganckich przedmiotów. Najlepiej dodać kilka akcentów, albo zapytać się projektanta jak nie przesadzić. Do urządzających swoje gniazdko: Mamy nadzieje, że wykorzystacie choćby jeden pomysł!
Ekologia.pl
Ocena (0) Oceń: