Łap deszczówkę - zmniejsz rachunki za wodę o połowę

W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie zbiornikami na wodę deszczową. Choć nie jest to nic nowego, bo wcześniej wykorzystywano chociażby beczki do jej zbierania, to teraz nowoczesne ekologiczne zbiorniki na wodę zdecydowanie ułatwiają sprawę. A deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów, co zmniejsza zużycie wody wodociągowej i więcej pozostaje w portfelu.deszczówkafot. financer.com/pl

To niejedyne zalety, bo przede wszystkim żyjesz w zgodzie z naturą, wykorzystujesz to, co Ci daje i oszczędzasz wodę pitną. Przy małym wkładzie finansowym oszczędzanie pieniędzy na wodzie jest możliwe.

Prosty zbiornik, niewielki wydatek
Możesz go zamówić w internecie czy kupić w markecie budowlanym, a także w mniejszych sklepach. Do wyboru są małe i proste w instalacji zbiorniki, które nabędziesz za kilkaset złotych. A do tego są wykonane w różnych kształtach, formach, kolorach, mogą stanowić dodatkową ozdobę. Nie jest więc potrzebny kredyt z banku, by zacząć korzystać z deszczówki i oszczędzać.

Droższe a tańsze zbiorniki
Modele z wyższej półki cenowej mają większą pojemność, dodatkowe filtry, koszyk, który zatrzymuje zanieczyszczenia. A także można je podłączyć do pralki bądź też toalety. Droższe modele mają również dłuższą żywotność, niektóre z firm dają nawet 30 lat gwarancji na zbiornik. Taka inwestycja jest nieco droższa niż kupienie prostego zbiornika za kilkaset złotych, natomiast te pieniądze zwrócą się w ciągu kilku lat. Koszt takiego zbiornika to od 2 tys. zł wzwyż. Trzeba również doliczyć instalację. Warto jednak przemyśleć sprawę i zainwestować w coś na lata, nawet jeśli konieczna byłaby niewielka pożyczka, niż co jakiś czas wymieniać na nowy za kilkaset złotych.
roslina
fot. financer.com/pl


Ogród woli naturalną wodę
Deszczówka ma lepsze właściwości niż woda z kranu, bardziej służy trawnikom i przydomowym roślinom. I to jeden z głównych powodów, dla którego warto zainstalować zbiornik. Nie dość, że oszczędzasz, to żyjesz w zgodzie z naturą, podlewając ogród w upalne dni deszczówką. Poza tym zawsze możesz podłączyć do zbiornika system do nawadniania trawnika.

Dobra do prania
Deszczówka po oczyszczeniu jak najbardziej nadaje się do prania. I jest lepsza niż woda wodociągowa, gdyż jest bardziej miękka. Tym samym chronisz pralkę przed kamieniem. Zużywasz mniej proszku i płynu do płukania, a to kolejna oszczędność. Ponadto, w domu dużo wody zużywane jest w toalecie. Jedno spłukanie to ok. 6 do 9 litrów wody. Toaleta podłączona do zbiornika na deszczówkę bardzo szybko zmniejszy rachunek za wodę.

Do czego można ją jeszcze wykorzystać?
Do wielu rzeczy, możesz umyć nią samochód, dzięki czemu nie pozostanie osad. Możesz ją wykorzystywać do sprzątania, mycia podłóg, wycierania kurzy. Poza tym wykorzystasz ją do przyjemnego spędzania czasu z rodziną, napełniając nią basen. Deszczówka ma szerokie zastosowanie, poleca się ją również kobietom do mycia włosów. Sprawia, że są miękkie i lśniące. Oczywiście pod warunkiem, że dom mamy z dala od dymiących kominów zakładów przemysłowych.

Co dodatkowo zyskujesz?
Regulacja odpływu wody deszczowej ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę, czyli minimalizacja ryzyka związanego z podtopieniem. A ponadto, zyskujesz również pewnego rodzaju niezależność od dostawców wody. W przypadku zakręcenia kurka z wodą w upalny dzień nie czekasz nerwowo, aż zacznie lecieć, a podlewasz ogród deszczówką. Inwestując w zbiornik nie odczujesz również mocno podwyżek cen wody.Warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Koszty nie są wysokie, a zyski tak.

art. sponsorowany
Ocena (3.6) Oceń: