Miejska wypożyczalnia rowerów w Warszawie

fot. R. Motyl, źródło: um.warszawa.plfot. R. Motyl, źródło: um.warszawa.pl

W stolicy można już korzystać z Veturilo – systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Na ulicach w centrum Warszawy, na Ursynowie i na Bielanach pojawiło się 55 stacji, w których dostępnych jest 1000 rowerów.System Veturilo wprowadzany jest w dwóch etapach – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.  W pierwszym pojawiło się 55 wypożyczalni: 31 w centrum miasta, 13 na Ursynowie i 11 na Bielanach i 2 w Wilanowie (na 24 rowery). Kolejne 70 stacji zostanie uruchomionych w marcu przyszłego roku. Dodatkowe stojaki pojawią się wtedy w centrum miasta oraz na Pradze. Łącznie, od 2013 roku, na terenie Warszawy będzie działało co najmniej 127 stacji rowerowych, w których dostępne będą 2124 rowery.

Jak korzystać z systemu Veturilo? Zasady są proste – każda ze stacji, składająca się z jednego lub kilku stojaków jest wyposażona w panel z klawiaturą, czytnikiem i wyświetlaczem. Za jego pomocą można wypożyczyć  i zwrócić rower oraz zarejestrować się w systemie. Wszystkie instrukcje są dostępne w czterech  wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej).

Pierwsze 20 minut jazdy na rowerze jest bezpłatne. Za czas wypożyczenia od 21 minut do godziny zapłacimy złotówkę. Druga godzina kosztuje 3 zł, trzecia – 5 zł, a każda następna – 7 zł.

Nazwa systemu pochodzi z języka esperanto i oznacza „pojazd, środek transportu”.
Ekologia.pl, źródło: ZTM


Ocena (0) Oceń: