Moja piękna sypialnia - w poszukiwaniu inspiracji

Zmiana miejsca zamieszkania lub remont sypialni, to doskonały czas na zmianę aranżacji. Zarówno dla dużych, jak i małych przestrzeni znajdą się praktyczne i eleganckie rozwiązania. Nie można zapomnieć o meblu, który jest sercem tego pomieszczenia, czyli łóżku.sypialniafot.shutterstock
Sypialnia powinna być miejscem wyciszenia i odpoczynku. Odpowiednie kolory, ale także ozdoby nadają przestrzeni charakteru. Z kolei źle dobrane odcienie mogą nas rozdrażniać i utrudnić zaśnięcie. Dlatego warto wybierać z palety warianty stonowane i ciepłe, kojarzące się z przyjemnością i rozluźnieniem. Nie jest to jednak sztywna reguła, a jedynie wskazówka. Każdy z nas ma indywidualne preferencje dotyczące sypialni. Dla kogoś odpowiednie będą surowe skandynawskie klimaty, a innym razem możemy pokusić się o bogato zdobione wyposażenie i wykończenie, przypominające królewskie komnaty. Nasza wizja musi także współgrać z dostępnym metrażem, aby kompozycja była spójna, estetyczna i dawała poczucie stworzenia własnego azylu.
Własna świątynia spokoju
Wszystkie pomysły na wykończenie warto zawsze zanotować, a dostępny metraż zmierzyć. Dzięki temu projekt końcowy będziemy realizować według ustalonych wytycznych. Na planie powinniśmy uwzględnić również rozstaw i rozmiar mebli. Dobrym przykładem będzie serce pokoju nocnego, czyli posłanie. Łóżko do małej sypialni nie musi być wcale niewielkie. Wszystko zależy od tego, ile chcemy przeznaczyć na nie miejsca. Jeżeli to pomieszczenie będzie służyło tylko do odpoczynku, to mebel ten może zajmować miejsce od ściany do ściany przez całą szerokość pokoju. W końcu to nasza oaza, w której mamy się czuć dobrze. Komfortowy rozmiar posłania jednoosobowego to minimum 90cm, a dla pary minimum 160cm. Znajdą się jednak takie osoby, które „jedynkę” akceptują w rozmiarze 140cm. Nie mniej 1/3 życia przeznaczamy na sen. Warto więc stworzyć na tyle komfortowe warunki, aby po prostu umieć się odprężyć we własnej sypialni.

Rodzaje łóżek - kontynentalne
Urządzając sypialnię, możemy zacząć od wyboru łóżka i wokół niego zbudować cały pozostały wystrój albo dokładnie odwrotnie. Wszystko zależy od naszej koncepcji lub projektu kupionego u profesjonalnego dekoratora wnętrz. W dziedzinie łóżek obecnie popularne są dwa warianty: klasyczny i kontynentalny. Ten ostatni stanowi pewnego rodzaju monolit, gdyż obudowa jest trwale związana z materacem. Cechą charakterystyczną jest oparcie, które może być wykończone różnego rodzaju tkaninami. Wybierać możemy pomiędzy połączeniem koloru, faktury i rodzaju obszyć. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe skrzynie, w których umieścić można sezonową pościel lub rzadziej używane rzeczy. Niekiedy zagłówki wystają poza obrys łóżka. Zdarzają się również indywidualnie zamawiane modele, których wezgłowie sięga sufitu. Taki zabieg ma na celu podniesienie estetyki wnętrza, ale także poprawę akustyki. Łóżko kontynentalne jest bardzo plastyczne i dzięki temu mamy nie lada frajdę przy poszukiwaniu własnej perły.

Klasyka gatunku z dopasowanym materacem
Popularne ramy z indywidualnie dopasowywanym materacem to klasyczne rozwiązania spotykane w wielu domach. W tym wypadku również mamy do dyspozycji szeroką gamę kolorów i faktur, które będą zdobiły ramę. Jej jakość jest ważna w kontekście wyboru materaca, gdyż wpływa na ogólną twardość posłania. Sam materac również powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Przy jego wyborze istotna będzie waga użytkownika lub użytkowników. Osoby powyżej 80kg powinny rozważyć posłania twarde, a osoby lżejsze, warianty bardziej miękkie. Z kolei dla par rekomenduje się rozwiązania, jak np. materac Hilding Zorba, który dzięki swojej konstrukcji dostosowuje się do sylwetki i wagi każdego z użytkowników.

Materac Zorba, podczas nocnej zmiany pozycji absorbuje drgania, przez co nie będziemy przeszkadzać partnerowi lub partnerce w śnie. W kontekście relaksu znaczenie ma odpowiednie podtrzymanie sylwetki. Siedem stref twardości dostosowuje się do różnych części naszego ciała, aby odciążyć zmęczone mięśnie. W ten sposób lepiej się regenerują, a nasz sen staje się pełniejszy. Alergicy docenią jego właściwości antyalergiczne, a to za sprawą zastosowanych do budowy materiałów. Uzupełnieniem będzie zdejmowany pokrowiec, którego struktura ułatwia przepuszczanie powietrza, a to zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Materac Hilding Zorba znaleźć można na https://senpo.pl/materac-zorba/.

Przydatne remontowe wskazówki
Jedną z rekomendacji, która może być kluczowa w kontekście regeneracyjnego snu, jest ustawienie łóżka. Powinno ono stanąć bokiem do okna, aby to ostatnie znalazło się po jego prawej lub lewej stronie. W przypadku posłań z zagłówkami warto pomyśleć o rozbudowaniu wezgłowia, o ile istnieje taka możliwość. W naszej oazie spokoju warto zainstalować trzy rodzaje światła. Główne, pozwoli na znalezienie zgubionych kolczyków i dokładne posprzątanie. Światło do czytania to lampki umieszczone na szafkach nocnych lub kinkiety. W takiej sytuacji włączniki powinny znaleźć się w zasięgu ręki. Trzecim rodzajem światła jest to ozdobne. Nadaje ono odpowiedniego nastroju, a także tworzy ciekawe kompozycje np. nocne niebo nad głową. W połączeniu z kojącą muzyką tworzymy aurę sprzyjającą relaksowi. Remontując sypialnię, warto pomyśleć o włączniku głównego światła zaraz przy wejściu, jak i w pobliżu łóżka. Wówczas nie będziemy musieli z niego wstawać, aby wyłączyć oświetlenie.

Pomysł, plan, działanie
Wszystko zaczyna się od idei pojawiającej się w naszej głowie, którą następnie przenosimy na papier. Sporządzony i przemyślany plan skutkuje podjęciem działań zmierzających do wcielenia naszego pomysłu w życie. W taki sposób możemy wkomponować łóżko do małej sypialni, które będzie się świetnie prezentowało. Warto zadbać o naszą wygodę i komfort. O ile nastrój w sypialni jest istotny, o tyle jej sercem jest łóżko z wygodnym materacem. Odpowiedni wybór tego ostatniego sprawi, że będziemy wypoczęci i zrelaksowani, a każdy dzień będziemy zaczynać z pełnią energii. Warto więc poświęcić chwilę na przemyślenie naszego pomysłu albo zlecenie projektu profesjonalistom. Dzięki temu będziemy cieszyć się dostosowaną do naszych potrzeb przestrzenią, której centralnym elementem będzie wygodne i przyjemne łóżko. Tak więc do dzieła!


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: