Mydło – uniwersalny środek, który sprawdzi się w domowych porządkach

W dzisiejszych czasach panuje powszechne przekonanie, że do sprzątania domu niezbędny jest cały zestaw aromatycznych środków czystości o długim i skomplikowanym składzie. Tymczasem do dokładnego wyczyszczenia domowych powierzchni wystarczy… zwykłe szare mydło! Produkt ten, nie dość, że doskonale usuwa brud i bakterie, jest bezpieczny dla naszego zdrowia. W jaki sposób możemy włączyć mydło do takich czynności, jak mycie podłóg, blatów, sprzętów domowych czy toalety?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Naturalny odplamiacz
  2. Delikatny płyn do drewnianych podłóg
  3. Antybakteryjny środek do WC
  4. Uniwersalny spray do czyszczenia
  5. Naturalnie czyste mieszkanie
Szare mydło, zwane potasowym, może śmiało konkurować z tzw. profesjonalnymi środkami do czyszczenia. Co więcej - jest ono pozbawione szkodliwych substancji chemicznych, barwników i syntetycznych związków zapachowych. Stanowi również produkt tani i łatwo dostępny. Dzięki temu, że składa się z samych naturalnych substancji, nie jest toksyczne dla ludzi, a także - jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Czyszczenie domowych przestrzeni szarym mydłem skutecznie usuwa bakterie, plamy i zanieczyszczenia. Już nasze prababcie stosowały ten produkt, aby zachować śnieżną biel obrusów czy pościeli. Z pomocą szarego mydła możemy jednak wyczyścić wiele innych powierzchni, sprzętów i akcesoriów, które znajdują się w naszym mieszkaniu.
Oto przykłady zastosowań mydła potasowego w warunkach domowych:

Naturalny odplamiacz

Aby pozbyć się plam i zacieków z ubrań, nie musimy stosować profesjonalnego środka odplamiającego. Wystarczy w zwilżone wodą tkaniny wetrzeć odrobinę szarego mydła, a następne pozostawić ubrania na noc – do wyschnięcia. Resztki produktu należy spłukać wodą. Po tym zabiegu plamy staną się niewidoczne.

Delikatny płyn do drewnianych podłóg

W celu przygotowania domowego płynu do mycia podłóg, należy dodać do wiadra z gorącą wodą pół łyżeczki szarego mydła i 5 kropli dowolnego olejku eterycznego. Tak czyszczona powierzchnia będzie nie tylko odświeżona, lecz także pachnąca.

Antybakteryjny środek do WC

Rozpuszczone w ciepłej wodzie 2 łyżki startego na tarce szarego mydła z dodatkiem 3 łyżek sody oczyszczonej i 10 kropli olejku herbacianego tworzą dobrej jakości antybakteryjny płyn do mycia toalet. Wystarczy przelać miksturę do pustej plastykowej butelki, a następnie zaaplikować gotowy płyn do muszli klozetowej.

Uniwersalny spray do czyszczenia

Aby przygotować mydlany spray do czyszczenia różnych powierzchni w mieszkaniu, należy do 2 szklanek ciepłej wody dodać pół łyżeczki szarego mydła, 3 krople olejku pomarańczowego i odrobinę olejku lawendowego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy je do czystej butelki z atomizerem. Z pomocą tego płynu możemy wyczyścić zarówno blaty, jak i półki czy meble.

Naturalnie czyste mieszkanie

Jak widać, na bazie szarego mydła da się przygotować wiele środków służących do domowych porządków. Produkt ten, w połączeniu z odrobiną olejków eterycznych sprawia, że nasze mieszkanie jest nie tylko czyste, lecz także pachnące. Najważniejsze jednak, że mydlane środki do czyszczenia są ekologiczne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.
Alicja Chrząszcz
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy