Nie kupuj! Dziś Dzień Bez Zakupów

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Ostatnia sobota listopada to międzynarodowy Dzień Bez Kupowania. Dzień ten obchodzimy w bardzo prosty sposób – ograniczając zakupy. Jest on też pretekstem do refleksji nad naszymi nawykami konsumenckimi.Poddając refleksji nasze nawyki konsumenckie powinniśmy sobie przede wszystkim uświadomić, że każdy z nas jest konsumentem. Codziennie wypijamy filiżankę kawy lub herbaty, przemieszczamy się środkiem lokomocji, zużywamy wodę do kąpieli i w toalecie, włączamy światło, telewizor, komputer, ładujemy telefon. Za każdą z tych czynności płacimy. Kupujemy codziennie. Kupujemy jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, wodę, energię, benzynę, usługi. Poprzez to, na co wydajemy pieniądze kształtujemy jednak nie tylko nas samych, ale również świat, w którym żyjemy.

– Nadmierna konsumpcja w naszej części świata i w społeczeństwach rozwiniętych w Stanach, w Japonii, Europie Zachodniej i Australii przestała dawno służyć zaspokojeniu podstawowych, elementarnych potrzeb człowieka. Konsumujemy dla przyjemności, kupujemy bo inni to robią, kupujmy z nudów, kupujemy dlatego, że namawiają nas zewsząd wszechobecne reklamy – wymienia Maria Huma  z Polskiej Zielone Sieci.

Nie bądźmy egoistami

Świadoma konsumpcja to nie lada wyzwanie. Jej kluczowym założeniem jest minimalizacja zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych, redukcja wytwarzanych odpadów i zanieczyszczeń oraz odpowiedzialność społeczna. Poprzez to co kupujemy i od kogo możemy kształtować otaczający nas świat. A jak obecnie wygląda konsumpcja na poziomie światowym? – Ludzie żyjący w krajach rozwiniętych, którzy stanowią 20 proc. ludności całego świata, konsumują 80 proc. zasobów Ziemi. Oznacza to, że dla tych, którzy żyją w krajach rozwijających się pozostaje 20 proc. Czy to jest sprawiedliwe? – alarmuje Huma. – Jeżeli wszyscy ludzie na świecie konsumowali by tyle co Europejczycy, to potrzebowalibyśmy co najmniej trzech planet takich jak ziemia, by zaspokoić potrzeby całej ludzkości – dodaje.

Zatem na czym polega odpowiedzialna konsumpcja?

Konsumpcja zaspokaja nasze potrzeby dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i podczas dokonywania wyborów zastanowić się nad koniecznością zakupu nowego dobra lub usługi, a także nad jego pochodzeniem, warunkami, w jakich został wyprodukowany, nad jego wpływem na środowisko naturalne i innych ludzi, producentów i pracowników.

Co zamiast zakupów

Na świecie w ramach Dnia bez Kupowania organizowane są różne akcje: m. in tworzone są  „strefy bez zakupów” w centrach handlowych, które w ten dzień wypełniają się ludźmi odpoczywającymi na sofach, czy grającymi w karty, szachy, słuchającymi muzyki, rozmawiającymi – robiącymi wszystko oprócz zakupów. – Można udać się do muzeum, spędzić czas z rodziną, uprawiać sport. Warto sobie uświadomić, że podarowanie bliskim czasu jest o wiele więcej warte niż najdroższy prezent – zachęca Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci.
Źródło: Polska Zielona SiećOcena (0) Oceń: