Nika Zupanc – sztuka w służbie natury

Fot. CORE PRFot. CORE PR

Słynne centrum designu w Mediolanie – Superstudio Più, znów zatętniło życiem. Wszystko za sprawą młodej, słoweńskiej projektantki – Niki Zupanc, która w kolejnej już edycji targów Salone del Mobile, przeniosła nas w świat swoich pomysłów i pięknych przedmiotów.Targi wnętrzarskie Salone del Mobile uznawane są za największą na świecie doroczną imprezę w branży projektowej i meblowej. W klimacie nowoczesności i funkcjonalności w dniach 14-19 kwietnia 2010 roku zaprezentowały się najbardziej nowatorskie marki nie tylko z Włoch, ale z całego świata.

Podczas tegorocznej edycji Superstudio Più po raz kolejny można było zobaczyć intrygującą twórczość Niki Zupanc. Jej eksponaty, postrzegane często jako typowo żeńskie, prezentowane w starannie wybranych miejscach przestrzeni publicznej Mediolanu, stają się nowymi punktami miasta, obok których nie można przejść obojętnie.

Jej najnowszy projekt „Gone with the wind” („Przeminęło w wiatrem”) to zaproszenie do magicznego ogrodu, w którym dzieła takie jak: Black cherries, Sugar cubes i Modest thoughts, przypominają nam obrazy z naszego dzieciństwa i przenoszą nas na łono niczym niezmąconej natury

Wejście do stworzonego przez Nikę Zupanc świata, ma także charakter metaforyczny. Jest tam niewielki dom – Wind Pawilon, którego elewację ozdobiono dziecięcymi wiatrakami. Wnętrze pełne jest przedmiotów, których zadaniem jest wywołać u odbiorcy indywidualne myśli i skojarzenia. Projekt symbolizuje szacunek dla natury i odwołuje się do kwestii społecznej odpowiedzialności za jej stan. Dzieło Niki Zupanc to jednocześnie połączenie prawdziwej elegancji i wręcz poetyckiej kreatywności z typowo technicznymi rozwiązaniami.

Tak jak wiele innych magicznych pawilonów, prezentowanych we wcześniejszych edycjach Salone del Mobile, Wind Pavilion został wykonany przy wykorzystaniu jednego z najnowocześniejszych rozwiązań przemysłu budowlanego, jakim jest Qbiss by trimo – unikatowy, modułowy system elewacji, stworzony przez firmę Trimo. Gładkie powierzchnie, unikalne, zaokrąglone narożniki oraz cieniowane łączenia (tzw. „shadow joints”), o tej samej szerokości zarówno w pionie jak i poziomie, urzekają swym niezwykłym połączeniem z nieustannie pracującymi 45 wiatrakami.

W trakcie targów Salone del Mobile, Nika Zupanc przedstawiła publiczności swoją najnowszą kolekcję. Prezentowane przedmioty, nawiązujące do takich cech jak minimalizm i samowystarczalność, zwracają głównie uwagę na naturę i poruszają kwestię społecznej odpowiedzialności za środowisko.

Nika Zupanc Nika Zupanc, Fot. CORE PR
Źródło: CORE PR

Ocena (0) Oceń: