Oczyszczacze powietrza – najważniejsze funkcje i elementy wyposażenia

To, że oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu, wiemy już od dłuższego czasu. Jakie elementy wyposażenia oczyszczaczy i funkcje są kluczowe dla jego skutecznego działania? Sprawdź w artykule.oczyszczaczfot. New Africa/shutterstock.com
Dobry oczyszczacz powietrza – co musi posiadać?

Typowe oczyszczacze powietrza wyposażone są w 3 poziomy filtracji – wstępną, węglową i filtr HEPA. Poszczególne modele oczyszczaczy różnią się jakością oraz rozmiarem. Jeśli wybierzemy urządzenie z dużymi filtrami, możemy mieć pewność, że będą one efektywne przez dłuższy okres. Nie zalecamy zakupu sprzętu oferowanego przez popularne dyskonty, ponieważ często wyposażone są w małe filtry, które wymagać będą wymiany co trzy miesiące. Kupując tego typu oczyszczacz, musimy wiązać się z ryzykiem, ze w perspektywie kilku lat możemy mieć trudność z dostępnością filtrów nieznanych producentów. Jeśli chcemy wybrać dobry oczyszczacz, zwróćmy uwagę na obecność filtra HEPA – jego jakość i wydajność. To właśnie filtr HEPA w głównej mierze odpowiada za eliminację groźnych dla zdrowia pyłów PM2.5.

Czy funkcja nawilżania w oczyszczaczu jest konieczna?

Absolutnie nie jest konieczna do usuwani zanieczyszczeń. Nawilżanie to dodatkowa funkcja, która wpływa na wielozadaniowość urządzenia. Czy zatem zawsze warto wybierać oczyszczacz z nawilżaczem? Nie. Wybierzmy urządzenie 2w1 tylko wtedy, jeśli mamy realny problem z suchym powietrzem. W niektórych domach i starych kamienicach często głównym problemem jest nadmierna wilgoć. Taki stan rzeczy także nie pożądany, ponieważ nadmierna wilgotność może powodować duszności, katar, kaszel oraz sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów i bakterii. Jeśli jednak w okresie grzewczym w naszych domach i mieszkaniach poziom wilgotności spada poniżej 40%, wówczas warto sięgnąć po oczyszczacz z nawilżaczem. Kupując jedno urządzenie, zyskujemy dwie super ważne funkcje.
 
Czy funkcja jonizacji jest potrzebna?

Skuteczność w ich usuwaniu może być wsparta działaniem jonizatora. Ważne jednak, aby technologia pracy jonizatora była potwierdzona badaniami i patentami. Tylko wtedy możemy realnie ocenić, czy jonizacja istotnie wpływa na usuwanie zanieczyszczeń powietrza, a nie jest tylko marketingowym dodatkiem. Jeśli zależy nam na super szybkim usuwaniu zanieczyszczeń, brzydkich zapachów, a także utrzymaniu właściwej równowagi jonowej w powietrze, z pewnością warto sięgnąć po oczyszczacz z funkcją jonizacji.
 
Kluczowe cechy, na które zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza

Producenci oczyszczaczy prześcigają się w unowocześnianiu swoich urządzeń. Nie zawsze jednak każda cecha będzie dla nas kluczowa. Poniżej wskazujemy kilka cech, które warto uwzględnić w pierwszej kolejności:
•    Dedykowana powierzchnia – kluczowe jest, aby dobrać urządzenie do takiej powierzchni, na której
     realnie będzie pracował. Jeśli dobierzemy za mały oczyszczacz, wówczas powietrze będzie w dalszym
     ciągu nieoczyszczone. Wybór zbyt dużego oczyszczacza sprawi, że zainwestujemy niepotrzebnie
     w zbyt duży sprzęt, który ze względu na wysoką wydajność pewnie także głośniej pracuje.
•    Głośność pracy urządzenia – załóżmy, że oczyszczacz będzie włączony cały czas. Dlatego parametr
     określający, jak głośno pracuje urządzenie, jest naprawdę istotny.
•    Koszt wymiany filtra – tani w zakupie oczyszczacz może się okazać bardzo drogi w eksploatacji
     za sprawą konieczności częstej wymiany filtrów.
•    Wydajność urządzenia – sprawdźmy, jak szybko oczyszczacz będzie w stanie usunąć
     zanieczyszczenia w pomieszczeniu, w którym ma docelowo pracować.
 
Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie oraz komfort, odpowiedz jest tylko jedna – tak. Pamiętaj, że jakość powietrza, którym oddychasz, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w Twoim organizmie. Zadbaj o siebie i swoich najbliższych.


art. sponsorowany
Ocena (2.0) Oceń: