Piękna i długowieczna dekoracja drzwi drewnianych – nie tylko dla stylu rustykalnego!

Drzwi – czy to zewnętrzne, czy wewnętrzne – są bardzo często traktowane po macoszemu. A przecież to właśnie one pozwalają wczuć się w odpowiedni klimat, podpowiadając, jakiego typu wnętrza możemy za nimi znaleźć. Warto wykorzystać potencjał aranżacyjny, który drzemie w drewnianych drzwiach i doposażyć je w niezbędne, użyteczne, a zarazem piękne i bardzo trwałe elementy.klamki

Stalowe dodatki do drzwi – rozwiązanie eko

Drzwi wykonane z drewna z pewnością można postrzegać jako produkt ekologiczny, zwłaszcza gdy zostały wykończone naturalnymi preparatami. Jeśli jednak pomyślimy o tak niezbędnych elementach uzupełniających drzwi, jak klamka, zamek drzwiowy czy emblematy i cyfry, sprawa nieco się komplikuje. Czy współczesne elementy wyposażenia, dzięki którym drzwi stają się naprawdę funkcjonalne, można pogodzić z nurtem eko? Oczywiście, że tak! Wystarczy wybrać klasyczne, tradycyjne rozwiązania sprzed wielu wieków. Ręcznie kute cyfry, żeliwne odlewy kołatek drzwiowych, stalowe gałki do drzwi to rozwiązania nie tylko piękne, ale i sprzyjające szeroko pojmowanej ochronie środowiska. W jaki sposób? Po pierwsze, materiały użyte do ich wykonania nie ingerują w znaczący sposób w równowagę biologiczną w świecie natury, po drugie – dzięki stosowaniu tradycyjnych technik rzemieślniczych, w czasie produkcji rustykalnych klamek, uchwytów, zasuw i kołatek nie są uwalniane do środowiska szkodliwe substancje i toksyny, po trzecie w końcu – takie wyposażenie drzwi jest wyjątkowo trwałe, a także bardzo uniwersalne i ponadczasowe, co oznacza, że żeliwne i stalowe elementy drzwiowe będą nam towarzyszyć równie długo, jak same drzwi drewniane, a nawet jeszcze dłużej!
klamka
                    fot.RustykalneUchwyty.pl


Praktyczne wyposażenie czy dekoracja drzwi?

Wiele osób staje przed poważnym dylematem: czy lepiej zdecydować się na praktyczne rozwiązania, dzięki którym drzwi zewnętrzne i wewnętrzne będą wygodne w użytkowaniu, czy może jednak postawić na dekoracyjność wybieranych akcesoriów, by móc stworzyć swoistą wizytówkę aranżacyjną pomieszczeń, znajdujących się za drzwiami? Wybierając akcesoria do drzwi z oferty sklepu rustykalneuchwyty.pl nie trzeba już podejmować tak trudnych decyzji, ponieważ rustykalne klamki, retro kołatki drzwiowe i solidne stalowe zasuwy drzwi to wyposażenie zarówno piękne, jak i bardzo użyteczne. Bogato zdobione klamki czy postarzane gałki drzwiowe są stylizowane na wyposażenie z dawnych lat, ale jednocześnie zadbano o każdy szczegół, w taki sposób, by gotowy produkt był łatwy w użytkowaniu i niezawodny. Klamki i gałki do drzwi dobrze układają się w dłoni, a ich mechanizm jest równie trwały i niezawodny jak reszta konstrukcji. Kołatka do drzwi to dziś element postrzegany jako przestarzały, jednak aranżując dom czy mieszkanie w stylu retro, warto wziąć ten gadżet pod uwagę przy dekorowaniu drzwi. Nie dość, że prezentuje się niebanalnie i zjawiskowo, to jeszcze posiada dodatkowe atuty, które docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz właściciele rozszczekanych czworonogów. Kołatka drzwiowa daje zdecydowanie bardziej spokojny, subtelny dźwięk niż dzwonek, a jednocześnie pukanie jest na tyle doniosłe, że nie da się go przegapić. Koniec budzenia dzieci przez listonosza dzwoniącego do drzwi, czy wywoływania dźwiękiem dzwonka serii szczeknięć u przejętego psiego przyjaciela. Solidne rustykalne zasuwy drzwi to z kolei wyposażenie gwarantujące maksimum prywatności i bezpieczeństwa. Jeśli mieszkamy w niebezpiecznej okolicy, warto zamontować także stylowy łańcuch drzwiowy zabezpieczający, który z pewnością prezentuje się o wiele bardziej naturalnie przy drewnianych drzwiach wejściowych niż jakieś nowoczesne systemy antywłamaniowe.


kołatka
                                      fot.RustykalneUchwyty.pl


Jak udekorować drzwi drewniane?

Bez względu na to, czy dekorujemy drzwi wewnętrzne, czy zewnętrzne, istnieje kilka elementów dekoracyjnych (i praktycznych), które warto posiadać. Pierwszym z takich elementów jest, oczywiście, klamka. Trudno wyobrazić sobie klasyczne drzwi skrzydłowe bez odpowiednio dobranej klamki. Klamki rustykalne to wyposażenie w rozmaitych formach: od prostych żeliwnych gałek drzwiowych w półkulistej, kulistej lub owalnej formie, przez nieco ascetyczne, skromne klamki aż po bardzo dekoracyjne, zdobione ornamentowym wzornictwem klamki z emblematem na klucz. Wszystkie typy retro klamek łączą 3 zasadnicze kryteria: solidność wykonania, wygoda użytkowania oraz klasyczny, staromodny wygląd. Wygoda użytkowania klamek tkwi w ich odpowiednim ułożeniu w dłoni, a także w niezawodności mechanizmu klamki. Solidność wykonania to zarówno wykorzystanie materiałów najwyższej jakości, jak i dbałość o każdy detal w wykończeniu klamki. Kolejnym elementem, na który warto się zdecydować dekorując drzwi, jest cyfra z numerem domu bądź mieszkania. Takie oznaczenie znajdziemy na drzwiach zewnętrznych budynku, ale w budynkach komercyjnych, jak restauracje, hotele itp. ozdobna numeracja wykorzystywana jest także na drzwiach wewnętrznych – i nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sam oryginalny sposób oznaczyć pomieszczenia w domu prywatnym! Jeśli numery na drzwiach nas nie przekonują, to może warto rozważyć ozdobne emblematy? Np. taki z napisem bathroom, idealnie pasujący do drzwi prowadzących do łazienki zaaranżowanej w klimatach retro. O zaletach stosowania zasuw i zamków wspomniano już wyżej, tak jak i o praktycznych aspektach kołatek do drzwi, które poza tym, że funkcjonalne, mogą być także bardzo ozdobne i zaskakujące. Z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok drzwi wyposażonych w kołatkę w kształcie dłoni. Piękne, szlachetne i długowieczne akcesoria do drzwi w stylu rustykalnym to rozwiązanie, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, urządzając mieszkanie czy wykonując remont domu. Pamiętać należy, że piękna klasyka sprawdza się nie tylko w klimatach vintage, ale także we wszelkich innych typach aranżacji wnętrz.


artykuł powstał przy współpracy z Rustykalneuchwyty.pl

Ocena (1.7) Oceń: