Pływający dom ekologiczny

EKO DOM PŁYWAJĄCY. Projekt Dyplomowy 2011. Autor Monika WierzbaEKO DOM PŁYWAJĄCY. Projekt Dyplomowy 2011. Autor Monika Wierzba

Czy możliwe jest mieszkanie w domu, który w minimalny sposób wpływa na środowisko naturalne, w racjonalny sposób korzysta z nowoczesnych osiągnięć techniki, a co najważniejsze, który nie jest związany z gruntem? Oczywiście, że tak. „Eko dom pływający” jest projektem modułowego budynku mieszkalnego, zrównoważonego pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym, który można zlokalizować niemalże w każdym miejscu w Polsce, które spełnia odpowiednie warunki wodne.

Projekt „Eko dom pływający” nie określa precyzyjnie jaki będzie rozmiar budynku i jak dokładnie będzie on wyglądał. Odpowiedni dobór wymiarów pozwala na bardzo prosty, szybki i tani transport budynku, zarówno drogą lądową jak i wodną, bez potrzeby specjalnego dostosowywania pojazdów do przewozu dużych obiektów. Dom może być dowolnie modyfikowany w zależności potrzeb jego użytkowników – można go wedle uznania  powiększać lub pomniejszać.

– Przy projektowaniu „Eko domu pływającego” zależało mi aby obiekt odpowiadał zasadom zrównoważonego rozwoju. Dlatego zarówno kształt budynku, jego konstrukcja oraz wykorzystane w nim materiały budowlane mają spełniać wymogi ekologicznego domu energooszczędnego. – mówi Monika Wierzba, autorka projektu. – Uniknęłam nagromadzenia nadmiernej ilości nowinek technologicznych, udogodnień oraz „eko materiałów”, które z ekologią mają niewiele wspólnego. – dodaje.

To z czego wykonany jest „Eko dom pływający”? Materiały wykorzystane przy projekcie pochodzą z surowców naturalnych, z materiałów jak najmniej przetworzonych. Część elementów wykonana została z surowców wtórnych, a część z materiałów, które można poddać przeróbce. Jak zapewnia Monika Wierzba tworzywa te nie wydzielają toksycznych substancji przy ewentualnym demontażu i posiadają certyfikaty ekologiczne takie jak „cradle to cradle” czy FSC. Fakt, iż dom pływający skonstruowany jest z elementów prefabrykowanych, sprawia, że podczas budowy powstaje mniej odpadów.

Energia w domu generowana jest przez system paneli fotowoltaicznych, produkcję ciepła wspomaga system kolektorów słonecznych oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, a odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata pozwala na pasywne wykorzystanie promieniowania słonecznego.

Pływający dom jest ekologiczny nie tylko ze względu na zasilanie energię słoneczną. Woda ściekowa wytwarzana w czasie eksploatacji domu (mycie naczyń, kąpiel czy pranie) jest zawracana i powtórnie wykorzystywana. Budynek jest wyposażony w instalację pozwalającą na pozyskiwanie deszczówki oraz w system filtrów biologicznych(hydrofitowych lub helotypowych) pobierających wodę bezpośrednio ze zbiorników wodnych, na których dom pływa.

Budynek może cumować samotnie , ale może także stać się częścią większych pływających osiedli mieszkaniowych.
Wnętrze. EKO DOM PŁYWAJĄCY. Praca Dyplomowa 2011. Autor: Monika Wierzba.
EKO DOM PŁYWAJĄCY. Praca Dyplomowa 2011. Autor: Monika Wierzba.
Ekologia.pl
Ocena (0) Oceń: