Polki dbają o środowisko naturalne

fot. dreamstimefot. dreamstime

Aż 80 procent kobiet w Polsce deklaruje, że kwestie ochrony środowiska są dla nich ważne lub bardzo ważne – wynika z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez firmę GFK dla Henkel Polska. Tylko 2 procent respondentek przyznaje, że nie interesuje się tym tematem.Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2011 roku na grupie 523 kobiet w wieku powyżej 15 lat i dotyczyło zarówno postaw związanych z ochroną środowiska, jak i korzystania z lepszych dla środowiska, skoncentrowanych produktów codziennego użytku.

Co piąta respondentka twierdzi, że dzisiaj dba o środowisko w większym stopniu niż 5 lat temu. Na zmianę postawy Polek wpłynęły takie czynniki jak zdobycie bardziej pogłębionej wiedzy o środowisku (46%), pogarszający się stan środowiska naturalnego (32%), częstsze myślenie o przyszłości, np. w związku z urodzeniem dziecka (13%), a także większa liczba publikacji o tematyce ekologicznej w mediach (13%).

Na pytanie, w jaki sposób dbają o środowisko naturalne, 66% procent respondentek odpowiedziało, że segreguje śmieci, 62%, że stara się ograniczyć zużycie wody, a prawie tyle samo, czyli 61%, że dąży do tego, aby ograniczyć zużycie energii. Ponadto, co trzecia Polka (32%) stara się redukować liczbę odpadów, dbając o opakowania, a co czwarta kobieta deklaruje, że czyni wysiłki, aby częściej korzystać z transportu publicznego lub roweru.


- Proekologiczna postawa Polek i ich rosnąca świadomość odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, napawają optymizmem, tym bardziej, że to właśnie w codziennych czynnościach takich jak pranie, sprzątanie i gotowanie możemy realnie wpływać na przyszłość Ziemi – mówi Sławek Brzózek, wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia. – Zachęcam wszystkich, którzy do pory nie zastanawiali się nad kwestiami środowiskowymi, do bardziej świadomej ekologicznie postawy konsumenckiej.

Ocena (0) Oceń: