Powstanie najbardziej proekologiczny budynek w stolicy

Fot. IVG DevelopmentFot. IVG Development
Za 2 lata na warszawskiej Woli stanie najbardziej ekologiczny obiekt w mieście. Projekt biurowca Vector, autorstwa JSK Architekci, zakłada m.in.
wykorzystanie proekologicznych materiałów, na dachu budynku zaplanowano zielony ogród, zaś toalety będą spłukiwane przy wykorzystaniu zebranej deszczówki.


Biurowiec zaprojektowano na planie litery H. Będzie się składał z dwóch brył: 7 i 15 piętrowej. Łącznie do wynajmu przeznaczono 13 500 m2.

Budynek, który stanie u zbiegu ulic Obozowej i Alei Prymasa Tysiąclecia ma spełniać najwyższe standardy architektoniczne i proekologiczne. Koszty eksploatacji zostaną ograniczone do minimum dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, przyjaznych środowisku. Za redukcję kosztów energetycznych będą odpowiadać przeszklone elewacje oraz nowoczesny system klimatyzacji, opracowany tak, żeby wyłączać się automatycznie wraz z otwarciem okien.

Biurowiec Vector zostanie zaopatrzony w energooszczędne oświetlenie, a nad wyłączeniem światła wewnętrznego będzie czuwał system komputerowy, zarządzający budynkiem. Architekci przewidzieli też dodatkowe przyjazne środowisku rozwiązanie w postaci systemu odbioru wód opadowych - zebrana w ten sposób deszczówka posłuży do zasilania toalet i nawadniania zieleni.

Prace budowlane rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku, zakończenie budowy planowane jest na koniec 2010 roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 30-35 milionów euro.
ekologia.pl

Ocena (1.0) Oceń: