Przepis na mydlany płyn do mycia naczyń z dodatkiem olejków eterycznych

Domowe sprzątanie w stylu eko powinno opierać się na zasadzie minimalizmu, a jednocześnie być proste w stosowaniu i bezpieczne dla zdrowia. Z brudem powinniśmy się uporać przy pomocy niewielkiej ilości preparatów czyszczących, a na zakończenie w  mieszkaniu powinien unosić się świeży zapach eterycznych olejków. Środki wolne od szkodliwych detergentów, które są bezpieczne dla nas i dla środowiska są w zasięgu naszych rąk. Możemy je przygotować samodzielnie. Preparatem szczególnie istotnym jest ekologiczny płyn do mycia naczyń, który sprawi, że nasze dłonie nie ucierpią, a stołowa zastawa będzie czysta i lśniąca. W jaki sposób przygotować ten obiecujący produkt?fot. shutterstockfot. shutterstock

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstawowym składnikiem domowych środków czystości stało się zwykłe mydło gospodarcze. Tego typu produkt charakteryzuje się wysokim pH, które go doskonale konserwuje i przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku płynu do mycia naczyń własnej roboty najlepiej sprawdzi się gospodarcze mydło kokosowe, które, poza tym, że świetnie czyści i rozpuszcza tłuszcz, obficie się pieni. Z jego pomocą możemy łatwo doczyścić nawet stare sita kuchenne, a umycie brudnej patelni przestaje być ciężkim wyzwaniem. Jeśli dodamy do niego naturalnych olejków eterycznych, sprawimy, że zapach tego środka będzie miał dodatkowo działanie terapeutyczne.
Oto przepis na gęsty ekologiczny płyn do mycia naczyń na bazie mydła:

Składniki:

Przygotowanie:
Mydło rozpuszczamy w wodzie destylowanej zmieszanej z betainą kokosową i gliceryną, podgrzewając wszystko na niewielkim ogniu przez 2 godziny. Następnie do gorącej mieszaniny dodajemy boraks i wszystko dokładnie mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia składników. Kiedy mieszanina ostygnie do ok. 30 stopni oC, wlewamy do niej odpowiednie porcje olejków eterycznych.

Przyjemne zmywanie?

Zawarte w domowym  płynie do mycia naczyń składniki sprawnie usuwają z naczyń osad i zacieki. Betaina kokosowa jest niezwykle łagodnym dla skóry dłoni środkiem myjącym, zaś gliceryna dobrze nabłyszcza szkło i dodatkowo je pielęgnuje. Potrzebne do wykonania płynu składniki możemy nabyć za pośrednictwem Internetu. Zmywanie naczyń, dzięki skutecznym substancjom czyszczącym i olejkom eterycznym, stanie się dla nas czymś miłym i relaksującym. Co więcej, własnoręczne przygotowanie preparatu myjącego powinno dostarczyć nam sporo satysfakcji.
Alicja Chrząszcz

Bibliografia

  1. “https://naturesnurtureblog.com/homemade-dish-soap/”; data dostępu: 2019-07-01
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy