Rewolucja w budownictwie – domy z butelek

Ściana z olastikowych butelek, fot. dreamstimeŚciana z plastikowych butelek, fot dreamstime

W Nigerii powstaje dom z plastikowych butelek. Czy ten fenomenalny pomysł oczyści ulice i da schronienie ludziom z kraju Trzeciego Świata?Organizacje ekologiczne i pozarządowe wspierające Afrykę wpadły na pomysł, by połączyć dwa problemy nękające wiele tamtejszych miast, w tym między innymi Nigerię. Postanowiły stworzyć projekt przyjazny środowisku, który oczyści ulice z zalegających śmieci i zapewni schronienie wielu ludziom. Chodzi konkretnie o budowanie domów z butelek.

Jak wygląda konstrukcja takiego domu? Około 3-kilogramowe „cegiełki”, czyli wypełnione piaskiem plastikowe butelki łączy się za pomocą cementu. Yahaya Ahmad, koordynator programu budowy plastikowego domu twierdzi, że jest on odporny na ogień i trzęsienia ziemi. Oprócz bezpieczeństwa budynek zapewnia wyjątkowy komfort – utrzymuje bowiem stałą temperaturę około 18 stopni Celsjusza. Jest to duża zaleta w tak ciepłym kraju jak Afryka. Fenomen pomysłu polega na tym, że dzięki temu będzie mniej śmieci zalegających na ulicach. Dziennie ląduje tam 3 mln zużytych butelek, które nie są poddawane przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu.

Ekonomiczny materiał butelkowy wykorzystywany jest w budownictwie już od jakiegoś czasu. Jako pierwsi użyli go tajscy mnisi w 1984 roku.

Czy materiały typu PET zrewolucjonizują budownictwo? Wszystko jest możliwe. Jak na razie takie budowle dobrze się sprawdzają: chronią przed hałasem, są wytrzymałe i stanowią dobrą izolację termiczną.

W Nigerii trwa obecnie zbiórka butelek do wybudowania szkoły, która ma zostać oddana do użytkowania już w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że pomysł sprawdzi się i ułatwi życie wielu Nigeryjczykom.
Fot. Katrin Macmillan and Center for Water and Environment Development (CWED).
Martyna RuszczykOcena (0) Oceń: