Rodzaje oczyszczalni ścieków i ich charakterystyka

Jednym z najczęściej stosowanych typów przydomowej oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia drenażowa. Wiele osób decyduje się na nią ze względu na stosunkowo niską cenę. Nie mniej jednak coraz bardziej popularne są również inne rodzaje jak: roślinna czy biologiczna.Oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnia drenażowa

Jest ona łatwa w instalacji i tania w porównaniu z innymi, dostępnymi na rynku. Koszty eksploatacji również nie są wysokie, jedynym warunkiem użytkowania tego rodzaju oczyszczalni jest posiadanie przepuszczalnego gruntu i głęboko osadzonych rur drenarskich (0,6-1,5m). W skład instalacji wchodzą m.in. poletka, albo pakiety filtrujące i rury. Wielkość oczyszczalni zależy od liczby osób użytkujących w domu instalacje sanitarne.

Oczyszczalnia z filtrem


W odróżnieniu od oczyszczalni drenażowej, w takiej z filtrem, ścieki po odfiltrowaniu nie trafiają do gleby, ale do specjalnie przygotowanej studzienki zbiorczej, z której mogą zostać ponownie pobrane i wykorzystane. Ten typ oczyszczalni stosuje się, gdy grunt ma niski współczynnik przepuszczalności, wtedy usuwa się około 1,5 metra ziemi i zastępuje się ją piaskiem lub żwirem. Ponadto, można również zbudować przepompownię i kopiec filtracyjny. Z racji konieczności instalacji dodatkowych mechanizmów, ten rodzaj oczyszczalni jest droższy od drenażowej.

Oczyszczalnia biologiczna i roślinna


Oczyszczalnie biologiczne są niewielkich rozmiarów i nie potrzebują specjalnego podłoża. Niestety koszt ich instalacji jest wyższy od wcześniej prezentowanych. W zbiorniku oczyszczalni znajdują się trzy komory, a cała praca opiera się na recyrkulacji. Na powierzchni złoża znajdują się bakterie, które żywią się związkami zawartymi w ściekach. Podczas kontaktu z nimi – oczyszczają je. Wadą tego typu zbiorników jest konieczność czyszczenia złoża. Nie mniej jednak, oczyszczalnie ekologiczne są bardzo wytrzymałe, solidne i przyjazne dla środowiska. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na instalację właśnie takiego osprzętu.

Typ oczyszczalni należy dopasować do dostępnego metrażu oraz możliwości finansowych. Jak widać, na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów zbiorników, więc z pewnością każdy zainteresowany znajdzie odpowiedni dla siebie produkt.art. sponsorowany

Ocena (3.2) Oceń: