Zamiast kupować odświeżacz powietrza w drogerii, warto przygarnąć do domu kwiaty doniczkowe, które nie tylko dodadzą szyku czterem kątom, lecz także wypełnią je zniewalającym zapachem!

Geranium
Ta drobna roślinka kwitnie rzadko, lecz jej kwiaty mają piękny, intensywny kolor. O wyjątkowości geranium decydują jednak jego właściwości zapachowe. Roślina ta, po dotknięciu, wydziela mocny, cytrusowy aromat. Co ciekawe, na bazie geranium wytwarza się olejek eteryczny, który ma silne działanie antyseptyczne. Jako że roślina ta najlepiej rozwija się w miejscach nasłonecznionych, należy zapewnić jej stanowisko na parapecie – najlepiej od strony południowej. Podlewamy ją od dołu, czyli nalewamy wodę do podstawki.

Geranium, fot. Tatiana_Pink/shutterstock
Jaśmin
Mimo że jaśmin z reguły kojarzy nam się z krzewem, który rośnie dziko, można go uprawiać również w domowym zaciszu. W tym celu warto zainwestować w jedną z trzech odmian tej rośliny: jaśmin lekarski, jaśmin wielokwiatowy albo jaśmin nagokwiatowy. Roślina ta osiąga maksymalną wysokość 60 cm, zaś jej pędy mogą dorastać nawet do 6 metrów. Jaśmin doniczkowy do rozwoju potrzebuje jasnego, lecz niezbyt ciepłego stanowiska. Warto letnią porą umieszczać go na balkonie. Podlewamy go z konewki wodą o temp. pokojowej.

Jaśmin, fot. Nitr/Shutterstock
Hoja
Hoja nie tylko wspaniale pachnie, lecz także ma kwiaty o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Przypominają one drobne gwiazdki, które łączą się w efektowne kule. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku dobrze oświetlonym, a jednocześnie osłoniętym od silnego promieniowania słonecznego. Aby hoja kwitła jak najdłużej, należy ją często podlewać i delikatnie zraszać jej liście deszczówką.

Hoja, fot. FotoHelin/Shutterstock
Stefanotis bukietowy
To piękne pnącze kwitnie od wiosny do lata, a jego białe kwiaty w kształcie trąbek wydzielają wspaniały, słodki aromat. Roślinie tej najlepiej zapewnić jasne stanowisko i podlewać ją letnią wodą, jednocześnie pilnując, by ziemia w doniczce była cały czas wilgotna.
Inne kwiaty, które warto pielęgnować w domu ze względu na piękny aromat to: tuberoza, hiacynt, oleander, gardenia i cytrusy. Aby przedłużyć wydzielanie pięknej woni w okresie kwitnienia, należy rośliny regularnie podlewać, utrzymywać wilgoć w powietrzu, chronić je przed szkodnikami i wietrzyć wieczorem pomieszczenie, w którym się znajdują. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty odwdzięczą się nam pięknym zapachem, który korzystnie zadziała na nasze samopoczucie – sprawi, że poczujemy się spokojni i zrelaksowani.
Ekologia.pl poleca

Stefanotis butelkowy, fot. NAPA/Shutterstock
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Moim zdaniem
Posiadasz w domu rośliny doniczkowe?