Samochodowa komuna – sposób na alternatywne podróżowanie

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Od nas zależy, czy ruch na ulicach będzie gęstniał, korki będą się wydłużały, a powietrze atmosferyczne będzie coraz bardziej zanieczyszczone. Chcesz podróżować taniej, przyjemniej i weselej – podziel się swoim samochodem i znajdź kogoś z kim możesz jeździć do pracy, szkoły lub na wakacje.Carpooling (dosłowne tłumaczenie z ang. „wypełnij auto”) jest nową formą podróżowania, która polega na dzieleniu się wolnymi miejscami w samochodzie – co jest bardzo wygodne dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, które nie mają własnego auta lub nie lubią podróżować komunikacją miejską.

Moda na carpooling dotarła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przy ogromnej liczbie aut zaczynało się robić ciasno na drogach, ludzie zaczęli szukać sposobów na ograniczenie ruchu samochodowego. W Stanach ta nietypowa forma przemieszczania się znacznie ewoluowała – obecnie można podróżować wykorzystując vanpool, buspool (przejazdy na większą skalę) czy slogging (łapanie stopa w wyznaczonym miejscu).

O popularności i korzyściach jakie płynął z carpoolingu może świadczyć fakt, że w niektórych krajach jest on dofinansowywany przez rząd. W Stanach Zjednoczonych można spotkać wydzielone pasy dla pojazdów, które przewożą co najmniej 2 osoby tzw. Pasy HOV (ang.– High Occupancy Vehicle) oraz specjalne miejsca parkingowe.

Duży związek ze wzrostem popularności „samochodowej komuny” jest fakt, że w internecie powstaje wiele portali carpoolingowych. Umożliwiają one szybkie, wygodne oraz łatwe wyszukiwanie i zamieszczenie informacji o wolnych miejscach i trasach (carpooling.pl, autem.pl, jedzmyrazem.pk.edu.pl)

Same zalety

Carpooling to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Pasażer w zamian za wspólną jazdę, pokrywa część kosztów tankowania. Przejazd na trasie Warszawa – Kraków (275 km) kosztuje, w zależności od samochodu i jego spalania, około 120 złotych. Jeżeli oprócz kierowcy pojadą jeszcze dwie osoby, to każda z nich zapłaci po 40 zł.

„Po podziale kosztów paliwa między kierowcę i pasażerów cena takiego przejazdu wynosi tyle, ile cena biletu na przejazd tanim pociągiem” – radzi Justyna Luty-Urbanek, product manager serwisu Carpooling.pl

Oprócz korzyści materialnych, przyczynimy się do ochrony środowiska – im mniej samochodów wyjedzie na drogę, tym mniej spalin zostanie wyemitowanych.

Ewidentną zaletą jest też pewna swoboda podróżowania – nie przeszkodzi ci chmura pyłu wulkanicznego, nie będziesz uzależniony od spóźniających się pociągów, czy tłoku w komunikacji miejskiej. No i mamy też korzyści społeczne – jak mówią użytkownicy tego systemu, carpooling to okazja do zawarcia nowych znajomości i poznania ciekawych ludzi. Zresztą wspólne podróżowanie, szczególnie na długich dystansach sprawi, że jazda będzie przyjemniejsza, a na pewno bezpieczniejsza.

Carpooling to samochodowa komuna – pomysł na oszczędzanie, ochronę środowiska i niezłą zabawę. Moda na ten sposób użytkowania samochodu może sprawić, że za 16 lat spadnie zapotrzebowanie na milion pojazdów, co w obecnych czasach jest bardzo istotne.
Ekologia.pl (JS)


Ocena (0) Oceń: