Ekologiczne ozdoby choinkowe z papieru, słomy itp. Jak zrobić?

Własnoręcznie wykonana kartka świąteczna

Nadszedł czas dekorowania domów i ubierania choinek. Co roku, sklepy wabią nas plastikowymi i szklanymi ozdobami, które wcześniej lub później wylądują na wysypisku śmieci. To dobry czas, żeby zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy rzeczy, które z takim rozmachem kupujemy przed świętami. Każdy z nas może dokonać świadomego wyboru i własnoręcznie przygotować tanie, oryginalne, a przede wszystkim ekologiczne ozdoby świąteczne. Nawet, jeśli nie drzemie w Tobie artystyczna dusza, możesz w prosty i przyjemny sposób wykonać ozdoby, dla których inspiracją mogą być najróżniejsze, czasem dość zaskakujące obszary

.

Członkowie koła ekologicznego Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy postanowili w tym roku uruchomić swoją wyobraźnię i wykonać ozdoby choinkowe z… surowców wtórnych. Na naszej choince odnajdziecie między innymi niepotrzebne już płyty CD, dyskietki, plastikowe butelki, nakrętki, puszki aluminiowe, skrawki papieru i wiele innych. Wszystkie ozdoby wykonano ze śmieci. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na możliwość ponownego wykorzystania pozornie niepotrzebnych już przedmiotów. Jest to również doskonała okazja aby w rodzinnej atmosferze, mile spędzić wspólnie czas przygotowując te niecodzienne cudeńka choinkowe.’’- mówi Irena Samołyk z SP 2 w Wapnicy.

Na inny, ale równie ekologiczny pomysł wpadli uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Bolesława Krzywoustego w Jeleniej Górze. Uczniowie podczas realizacji zadań w projekcie ,,Las Zrównoważony”, zebrali liście miłorzębu dwuklapowego o niezwykle ciekawych kształtach. Liście te, po wysuszeniu, stały się materiałem z którego wykonano niebanalne ozdoby, kartki świąteczne, a nawet malutkie choinki!

Modne eko-ozdoby świąteczne wykonały także przedszkolaki z Raciechowic, które już od wielu lat zdobią choinki naturalnymi lub pochodzącymi z recyklingu materiałami. Przedszkolna choinka udekorowana jest szyszkami, kasztanami, kawałkami pachnącej cytryny czy pomarańczy. Zainspirowany Urząd Gminy w Raciechowicach bierze przykład z przedszkolaków – Wójt Gminy co roku zaprasza dzieci do strojenia choinki ozdobami, które powstają m.in. z opakowań po jogurtach czy papierków. Robimy też inne choinki, takie dla ptaków w lesie, z jabłuszkami i słoninkami. Podobają się nam i pewnie jeszcze bardziej ptaszkom - mówi Maria Sosnowska, nauczycielka z Samorządowego Przedszkola w Raciechowicach.Zabawa, która w tym przypadku polega na wykonywaniu prostych ozdób świątecznych, jest doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej - nie tylko dzieci - ale także dorosłych. Jednak to właśnie najmłodsi są najbardziej podatni na tego typu naukę. Jeżeli dzieciom od początku przybliża się zagadnienia związane z ekologią, to dbałość o środowisko staje się dla nich czymś naturalnym. Widzę różnicę, pomiędzy starszą córką, a młodszym synkiem, który ma kontakt z działaniami ekologicznymi już od przedszkola i dlatego przyjmuje je jako oczywiste. Chętnie bierze udział w proekologicznych działaniach, nie tylko w szkole, ale i w domu – mówi Joanna Wiater, mama 10-letniej Sary i 4-letniego Norberta.

W czasach zabiegania i wszechobecnego konsumpcjonizmu, okres świąteczny to niepowtarzalne chwile podczas których możemy pozwolić sobie na relaks w gronie rodzinnym, wspólne przygotowywanie świątecznych potraw, prezentów czy ozdób choinkowych. Czy nie przyjemniej będzie spędzić ten wyjątkowy czas w otoczeniu samodzielnie wykonanych eko - ozdób czy wręczając kreatywne, ekologiczne prezenty?
Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy