Szansa na „drugie życie” dzięki recyklingowi

fot. thinkspier.plfot. thinkspier.pl

Wielkości sprzedaży na początku nowego roku bije rekordy. Wiele dotychczas używanych produktów zostaje zastąpionych przez nowsze modele. Co zrobić więc z niepotrzebną już lokówką, laptopem czy zabawką?Część z nich można z pewnością odsprzedać, ale dla części – dzięki recyklingowi – może to być szansa na „drugie życie”. Trzymane na strychach i w garażach nie przynoszą żadnego pożytku, a przecież większość starych przedmiotów można po prostu przekształcić w nowe, pełnowartościowe produkty.

Badania rynku realizowane przed Świętami, wskazywały, że Polacy chcieliby otrzymać na Gwiazdkę nowego laptopa, telefon czy inny elektrogadżet. Zapewne część z nich znalazła pod choinką wymarzony prezent. Co zatem z ich poprzednikami?

Stare urządzenia zasilane prądem lub bateriami to bardzo korzystny dla recyklingu typ produktów, ponieważ są pełne cennych materiałów, które mogą być włączane do ponownego obiegu nieskończoną liczbę razy. Nasza firma przetwarza rocznie kilka milionów ton starych gadżetów i materiałów, począwszy od zużytych sof po złamane elektryczne szczoteczki do zębów. – podkreśla Anna Nowakowska.

Recykling zaledwie jednego telefonu komórkowego oszczędza energię wystarczającą do zasilenia źródła światła o niewielkiej mocy świecącego przez 200 dni. Szacuje się, że szuflady naszych szwedzkich sąsiadów zawierają ponad 15 milionów zużytych telefonów komórkowych. Ich recykling może zapobiec emisji ponad 25 000 ton dwutlenku węgla. Wydaje się, że w Polsce może być podobnie. Może z okazji nowego roku warto podarować naszym starym sprzętom nowe życie i pomyśleć o środowisku?

Telefony komórkowe i puszki aluminiowe

Recykling jednego telefonu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do zasilenia 42” telewizora z płaskim ekranem działającego przez miesiąc, sześć godzin dziennie. A jednej puszki – przez miesiąc, godzinę dziennie.

Gazety

Recykling 7 porannych gazet oszczędza energię niezbędną do zasilenia odkurzacza działającego jedną godzinę w tygodniu przez cały rok.

Szklane butelki

Recykling 10 szklanych butelek to oszczędność energii potrzebnej do wysłania 400 maili.

Monitory

Recykling jednego monitora oszczędza energię potrzebną do wysłania ponad 70 000 wiadomości tekstowych.

Lodówka

Jeśli twoja stara lodówka zawiera freon, jej recykling pozwala zaoszczędzić 2 tony CO2 – to równowartość codziennego wpływu na środowisko czterech typowych szwedzkich domów przez cały rok.
Źródło: thinkspire.pl
Źródło: thinkspire.pl
Ocena (0) Oceń: