Uchroń siebie i swój portfel przed mrozem

fot. dreamstimefot. dreamstime

Panujące w ostatnich dniach ostre mrozy są powodem do zmartwień dla właścicieli i wynajmujących mieszkania i domy. Gdy temperatura spada poniżej -20 stopni, drastycznie rośnie zapotrzebowanie na gaz i prąd. Ogrzanie przeciętnego domu

o powierzchni 150 m2, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych dziennie.     

W Polsce wciąż pokutuje pogląd, że oszczędzanie energii dotyczy głównie energii elektrycznej, a tymczasem całkowite koszty ogrzewania w bilansie rocznym stanowią od 50% do 80% wydatków. Zdaniem ekspertów z Europejskiego Stowarzyszenie Firm na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (EuroACE) skupionych wokół kampanii na rzecz oszczędzania energii „Renovate Europe”, wszystkie budynki w Europie pochłaniają 40% całej wyprodukowanej energii. Dla typowego budynku jednorodzinnego są to opłaty sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Na poziom wydatków, w znacznej mierze wpływa izolacyjność przegród, czyli dachu, ścian i podłóg.     

Przykładowe średnie oszczędności na ogrzewanie dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2 w porównaniu do budynku nieizolowanego mogą wynosić w zależności od systemu ogrzewania:     
  • Dla izolacji dachu wełną o grubości 15 cm i ścian wełną o grubości 10 cm od 2 do 4 tyś zł/rok
  • Dla izolacji dachu wełną o grubości 30 cm i ścian wełną o grubości 20 cm od 5 do 9 tyś zł/rok

Procentowo, ograniczenie strat energii wynikających z zastosowania izolacji z wełny mineralnej przedstawia się następująco:     
Przy zaizolowaniu dachu wełną o grubości 15 cm, zmniejszamy straty energii o 50% przez dach, a przy grubości 30 cm nawet o ponad 80%. Przy zaizolowaniu ścian z cegły ceramicznej wełną o grubości 10 cm zmniejszamy straty energii o ponad 60% przez ścianę, a dla grubości 20 cm o ponad 80%.     

Efekt wynikający z dobrej izolacji budynku jest trwały i niezmienny w czasie, gdyż wełna zachowuje swoje właściwości przez cały swój okres wbudowania (50 lat i więcej). Największe korzyści osiągniemy, gdy zaplanujemy odpowiednią grubość izolacji już na etapie projektowania, jednak bardzo dobre efekty możemy uzyskać również wtedy, gdy zdecydujemy się ocieplić dom już zbudowany.
Autorem komentarza jest Pani Ewa Kosmala, Dyrektor ds. technicznych i Pełnomocnik Zarządu w firmie Knauf Insulation.


Ocena (0) Oceń: