Wymiana pościeli - od tego zacznij walkę z alergią!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie około 10-30% populacji cierpi na jakieś formy alergii. Dokładna liczba osób z alergiami może być trudna do określenia, ponieważ wiele osób nie zgłasza swoich objawów lekarzom lub nie jest świadomych, że ich objawy są spowodowane alergią. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, odsetek osób z alergiami wzrasta. Według danych Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), w Stanach Zjednoczonych około 50 milionów ludzi cierpi na jakieś formy alergii, co stanowi około 1/6 populacji.poscielPościel antyalergiczna na roztocza z materiału evolon. fot. Alergika.
Co to jest alergia?

Alergia to reakcja układu odpornościowego organizmu na substancje, które normalnie są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Te substancje, zwane alergenami, wywołują u osób z alergią odpowiedź immunologiczną, która prowadzi do wystąpienia objawów alergicznych. Objawy alergii mogą być bardzo różnorodne i obejmują katar sienny, pokrzywkę, swędzenie, wysypkę, obrzęk, trudności w oddychaniu, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może być groźny dla życia. Alergie mogą być dziedziczne lub nabyte w wyniku ekspozycji na alergeny w środowisku, a ich występowanie może być związane z wieloma czynnikami, takimi jak dieta, styl życia, zanieczyszczenie powietrza i inne.

Popularne alergeny w naszym otoczeniu

Istnieje wiele alergenów, z którymi na co dzień możemy mieć kontakt. Te najczęściej występujące to:
•    Pyłki roślin — są to drobne cząsteczki, które roznoszą się po powietrzu i wywołują objawy alergiczne,
     takie jak  katar sienny.
•    Kurz domowy — to mieszanina drobnych cząstek, takich jak roztocza, pleśnie, pyłki roślin, zwierzęce
     sierści i skóry, która gromadzi się w domach i może wywoływać objawy alergiczne, takie jak kichanie,
     swędzenie oczu i nosa, kaszel i duszność.
•    Sierść zwierząt — alergia na sierść zwierząt może powodować objawy takie jak katar sienny,
     wysypkę, swędzenie i problemy z oddychaniem.
•    Pokarmy — niektóre pokarmy, takie jak mleko, jajka, orzechy, ryby i skorupiaki, mogą powodować
     reakcje alergiczne u niektórych osób.
•    Grzyby i pleśnie — to organizmy, które mogą rosnąć w wilgotnych środowiskach. Mogą powodować
     katar sienny, kaszel i problemy z oddychaniem.
•    Owady — ukąszenia owadów, takich jak osy, pszczoły i mrówki.
•    Leki — niektóre leki, takie jak antybiotyki, aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
     także mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jak widać powyżej, najczęściej występującymi alergenami są pyłki, kurz i sierść. Trudno je całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia, dlatego są szczególnie niebezpieczne dla osób podatnych na alergię. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że alergie dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych, a choroba ta może uaktywnić się w dowolnym wieku. Trzeba także pamiętać, że każda osoba z alergią może reagować na różne alergeny i wykazywać różne objawy alergiczne. Dlatego też ważne jest to, aby minimalizować możliwość kontaktu z najbardziej popularnymi czynnikami. Jak to robić?

Profilaktyka antyalergiczna — minimalizacja rozwoju roztoczy

Roztocza to małe, niewidoczne gołym okiem pajęczaki z rzędu kleszczy, których rozmiary wahają się od 0,1 do 0,5 milimetra. Roztocza żyją w różnych środowiskach, w tym w ziemi, w wodzie, na roślinach i w domach. W domach roztocza najczęściej gromadzą się w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak łóżka, materace, pościel, a także dywany, kanapy, poduszki i inne tekstylia. Roztocza żywią się m.in. łuskami skóry ludzi i zwierząt, a ich odchody zawierają alergeny, które mogą wywołać kichanie, kaszel, swędzenie, wysypkę, zatkany nos, a także astmę. Osoby z alergią na roztocza powinny starać się utrzymywać w domu czystość i suchy klimat, regularnie prać i suszyć pościel, a także wymienić istniejącą pościel na pościel antyalergiczną (antyroztoczową).

Czy pościel antyalergiczna i antyroztoczowa oznacza to samo?

Nie, pościel antyalergiczna i antyroztoczowa to dwa różne rodzaje pościeli. Pomimo tego, obie nazwy często są ze sobą mylone i używane zamiennie. Tymczasem konstrukcja pościeli antyalergicznej i antyroztoczowej diametralnie się od siebie różni, a ich sposób oddziaływania na nasze zdrowie także jest odmienny.

Pościel antyalergiczna

Zaprojektowana jest specjalnie po to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zazwyczaj jest wykonana z hypoalergicznego materiału, który jest mniej podatny na gromadzenie się alergenów, takich jak kurz, roztocza i pyłki roślin. Pościel antyalergiczna może być wykonana z różnych materiałów, takich jak bawełna, jedwab, mikrofibra lub syntetyczne materiały. Jednym z ryzyk związanych z używaniem takiej pościeli jest to, że po kilku praniach materiał może tracić swoje pierwotne właściwości antyalergiczne.

Pościel antyroztoczowa

Jest to pościel stworzona po to, aby zminimalizować występowanie roztoczy w pościeli. Zazwyczaj jest ona wykonana z gęstego i nieprzyjaznego dla roztoczy materiału, który utrudnia ich osiedlanie i rozmnażanie się w pościeli.

Pościel antyroztoczowa może również zawierać specjalne substancje neutralizujące, które pomagają zwalczać roztocza.

Podsumowując, pościel antyalergiczna i antyroztoczowa są dwoma różnymi rodzajami pościeli, które służą różnym celom, ale w przypadku osób z alergiami i astmą mogą stanowić korzystne rozwiązanie w walce z objawami alergicznymi i roztoczami.


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: