Zachowanie EKO

Wydaje Ci się, że żyjesz w zgodzie z naturą? Czy aby na pewno wiesz jak skutecznie dbać o środowisko, w którym żyjesz? Istnieje wiele działań, które mają pozytywny wpływ na nasz ekosystem. Poznaj proste czynności, które codziennie wykonywane sprawią, że życie na Ziemi będzie lepsze.zachowanie ekofot. materiały Kimbino.pl

Natura jest ważna dla życia i nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że tak niewiele trzeba, aby poprawić jakość życia na Ziemi. Powtarzanie codziennie niektórych czynności, mogą w dłuższej perspektywie pomóc środowisku. Badanie z 2015 roku na temat natury donosi, że co roku wycinanych jest około 15,3 miliardów drzew. Planeta ma 3,04 trylionów drzew, a to oznacza, że 46% drzew zostało wyciętych w ciągu ostatnich 12 000 lat. Poprzez wycinkę drzew, zabiera się domy wielu zwierzętom, które nie będąc w swoim naturalnym środowisku, umierają. Zobacz, jak łatwo można to zmienić – wystarczy tylko chcieć!

Recykling, czyli drugie życie produktu
Przeciętny obywatel wytwarza 150-200 kg odpadów rocznie, z czego 30 kg to papier. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile papieru można wykonać z dorosłego drzewa? Z jednego drzewa można uzyskać około 80 tysięcy kartek A4. Jeżeli ludzie zaczęliby sortować papier, można by było zaoszczędzić sporo drzew. Mianowicie z 1 tony sortowanego papieru możliwe byłoby ocalenie aż 17 dorosłych drzew. Dodajmy, że posortowany papier można poddać recyklingowi nawet do 7 razy! Wynika z tego, że każdy z nas sortując tylko papier przez całe swoje życie (przyjmując, że żyje się średnio około 60 lat), ocaliłyby od ścięcia 34 dorosłe drzewa.

Mowa tu tylko o jednym zachowaniu, które nie wymaga od nas wiele wysiłku a może przynieść wiele korzyści dla planety!
Tona papieru wykorzystywanego w różnego rodzaju czasopismach czy magazynach pozyskiwana jest z 8 drzewek. Łatwo jednak zminimalizować tę liczbę. Prostym przykładem jest wykorzystanie siły Internetu do zakupów EKO. Przy planowaniu zakupów wystarczy skorzystać ze strony Kimbino.pl, gdzie znajdują się specjalne oferty najpopularniejszych sklepów. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyboru tylko tych produktów, których na pewno się potrzebuje. Badania pokazują, że przeciętny Polak wyrzuca rocznie do kosza 175kg jedzenia. Nie wyrzucając produktów, możesz jednocześnie sporo zaoszczędzić!

Czym są zachowania EKO?
Do zachowań EKO można zaliczyć m.in.:
  • oddawanie odpadów do recyklingu;
  • segregację śmieci – papier, szkło i plastik, ale również baterie czy lekarstwa;
  • oszczędzanie wody oraz prądu;
  • robienie zakupów z torbą ekologiczną;
  • stosowanie przedmiotów wielorazowego użytku, np. metalowych słomek;
  • oszczędzanie papieru poprzez korzystanie z elektroniki – gazetę można czytać np. na tablecie, a bilet można mieć w aplikacji mobilnej. Gazetki promocyjne sklepów możesz również przejrzeć online;
  • zamiana auta na rower albo komunikację miejską.
Jak widać, jest wiele zachowań, dzięki którym można dbać o środowisko. Ważnym jest, by ludzie mieli tego świadomość, że każde działanie mające na celu dbanie o ekologię ma sens.

Chrońmy naszą planetę
Powstaje wiele akcji, które mają na celu uświadomienie ludzi, że w prostych czynnościach mogą dbać o miejsce, w którym żyją. Jedną z takich inicjatyw jest Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, kiedy to promowane są postawy proekologiczne oraz popularne Sprzątanie Świata, które odbywa się w Polsce już od 1994 roku. Tego typu akcje są bardzo często przeprowadzane w szkołach, ale też stowarzyszeniach czy z urzędu i najczęściej kierowane są do dzieci i młodzieży. Jest to ważne, aby pokazać dzieciom i przyzwyczaić je już od najmłodszych lat, jak można zadbać o naturę.

Nie należy jednak zapominać o nas samych – jako dorośli ludzie powinniśmy być jeszcze bardziej odpowiedzialni i roztropni.
W ostatnich latach społeczeństwo jest bardziej świadome tego, że działania pojedynczych osób mają wpływ na to, jak wygląda nasza planeta. Stosowanie się do zasad EKO ma pozytywny wpływ na środowisko. Recykling czy oszczędzanie wody to tylko niektóre z przykładów zachowań EKO, które łatwo można wprowadzić do swojego życia. Należy pamiętać, że Ziemia jest jedna i dbając o nią, można przedłużyć jej żywotność.
Źródło: kimbino.pl

kimbino
art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: