Zbuduj komfortowy dom energooszczędny z pompą ciepła i wentylacją mechaniczną!

Planując budowę wymarzonego domu, starannie analizujemy uwarunkowania działki i precyzujemy oczekiwania wszystkich domowników, aby wybrany projekt w pełni odpowiadał konkretnym złożeniom. Dążeniem wielu Inwestorów jest budowa domu wyposażonego w systemy instalacyjne, dzięki którym można w efektywny sposób gospodarować energią budynku oraz pozyskiwać ją z naturalnych źródeł, a tym samym przyczynić się do poprawy klimatu oraz ograniczyć koszty eksploatacyjne.dom w mobilisachfot. materiały Archon

Instalacje wspierające energooszczędność domu

Standard energetyczny nowo budowanych domów jest kontrolowany na etapie projektowania. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi maksymalny wskaźnik EP dla budynków jednorodzinnych, określający zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej, nie może przekraczać wartości 70 [kWh/(m2*rok)]. Każdy Inwestor może indywidualnie zdecydować o podwyższeniu poziomu energooszczędności i dostosować go do własnych założeń w tym zakresie poprzez montaż dodatkowych systemów instalacyjnych takich jak np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompa ciepła, fotowoltaika, czy solary. Decyzję o wyborze konkretnych systemów warto poprzedzić analizą, dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych, biorąc pod uwagę koszty montażu instalacji oraz przyszłych oszczędności.
szyszkowce
fot. materiały Archon
Planując w domu montaż energooszczędnych systemów, warto uwzględnić je na etapie wyboru projektu, mając na uwadze, że instalacje wymagają zapewnienia odpowiedniego miejsca. Przy systemie wentylacji mechanicznej z rekuperacją należy przewidzieć miejsce na czerpnię, wyrzutnię powietrza, centralę wentylacyjną i kanały wentylacyjne. Planując montaż pompy ciepła, można zrezygnować z kotłowni, jednak należy wyznaczyć odpowiednie miejsce na urządzenie, biorąc pod uwagę jego wielkość, dostępność odpowiednich przyłączy, łatwy dostęp w razie ewentualnej awarii oraz dźwięki wydawane przez pompę ciepła podczas pracy. Pompę ciepła można połączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym bądź innymi instalacjami,  sprzyjającymi zwiększeniu standardu energetycznego.

Poszukując projektów, które pozwolą zrealizować marzenia o pięknym, komfortowym i energooszczędnym domu, warto poznać ofertę Pracowni ARCHON+. Inwestorzy znajdą w niej gotowe projekty domów, które stanowią liczną  i różnorodną kolekcję, dzięki czemu spełniają rozmaite założenia przyszłych użytkowników. Do każdego projektu domu Pracownia oferuje w promocyjnych cenach dedykowane projekty dodatkowych instalacji takich jak m.in.: wentylacja mechaniczna, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, solarna, czy ogrzewanie kominkowe. Dzięki nim każdy Inwestor może jeszcze lepiej dostosować projekt domu do własnych potrzeb i preferencji. W ofercie Biura dostępne są także projekty domów, które już w standardzie mają uwzględnioną zarówno wentylację mechaniczną z rekuperacją, jak i pompę ciepła powietrze - woda lub też jedną z tych instalacji. Projekty te są oznaczone symbolami E (wentylacja mechaniczna) oraz OZE (pompa ciepła).
dom
fot. materiały Archon
„Dom w malinówkach 14 (E) OZE” – z wentylacją mechaniczną i pompą ciepła w standardzie

Jedną z interesujących propozycji dla Inwestorów planujących budowę domu z wentylacją mechaniczną oraz pompą ciepła jest projekt „Domu w malinówkach 14 (E) OZE”. Obie te instalacje zostały uwzględnione na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych, przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną, pozwoli obniżyć wydatki eksploatacyjne. Budynek wyróżnia się nowoczesnym wykończeniem, które zapewnia prostej bryle z dwuspadowym dachem atrakcyjny wygląd. Naturalna okładzina drewniana w połączeniu z jasnym tynkiem, grafitową stolarką i antracytową dachówką stanowi piękną, harmonijną kompozycję. Przemyślany układ funkcjonalny gwarantuje komfortowe warunki użytkowania. Na parterze domownicy mają do dyspozycji szeroko otwartą na taras strefę dzienną z ustawnym salonem, jadalną i kuchnią, którą wizualnie wyodrębnia półwysep z barkiem śniadaniowym. Wygodną pracę zapewnia odpowiedni układ funkcji, a przyległa spiżarnia oferuje dodatkowe miejsce do przechowywania. Na parterze zaprojektowano także dodatkowy pokój, w którym rodzina można zaaranżować gabinet, pokój do nauki lub sypialnię dla gości. Obok mieści się łazienka, a w dostępnej przez wiatrołap kotłowni uwzględniono miejsce na urządzenia instalacyjne. Poddasze to prywatna strefa domu, w której znajdują się trzy sypialnie, łazienka, garderoba i obszerna pralnia. Szerokie portfenetry umożliwiają doskonałe doświetlenie pomieszczeń na poddaszu.

Aktualne koszty budowy „Domu w malinówkach 14 (E) OZE”, a także  inne interesujące projekty dostępne są na stronie ARCHON+ .


art.sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: