Budynki pasywne na miarę XXI wieku

Inteligentne budynki zyskują na popularnościInteligentne budynki zyskują na popularności

Coraz większe naciski – czy to ze strony UE czy ze strony społeczeństwa – sprawiają, że Polska musi zmierzyć się z wyzwaniami zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jednym z rozwiązań jest zaostrzenie przepisów w zakresie certyfikatów energetycznych oraz budowa budynków tzw. „zero energetycznych”. Wśród nich swój znaczący udział zyskują inteligentne budynki.Nowe przepisy unijne obligują kraje członkowskie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Znowelizowana dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynku zobowiązuje państwa członkowskie UE, aby od 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

- Już teraz, zgodnie z nowym rozporządzeniem, które weszło w życie 1 stycznia 2014 roku, inwestor będzie zobligowany do uwzględnienia w projekcie bardziej energooszczędnych standardów, dotyczących między innymi parametrów izolacyjności. Tylko wówczas będzie mógł on uzyskać pozytywną opinię Nadzoru Budowlanego. Kolejne zmiany mają być wprowadzane w latach 2017 i 2021 - podkreśla Radosław Borkowski, Territory Sales Manager w firmie Somfy, projektującej automatykę domową i inteligentne systemy sterowania.

Domy pasywne

Nie dziwi więc fakt, że coraz większą uwagę w kontekście oszczędzania energii, kieruje się na domy pasywne. Na obecnym etapie rozwoju technologii budowlanych, taka inwestycja jest już niewiele droższa w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, co więcej,  rezultaty ekonomiczne takich rozwiązań będą odczuwalne w perspektywie długofalowej. Polacy coraz przychylniej odnoszą się do rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków, jednak ciągle patrzą na nie przez pryzmat finansów. Dlatego też jako wsparcie dla budownictwa energooszczędnego, polski rząd zapowiedział plan dotacji dla inwestorów, chcących wybudować takie domy.

Koncepcja budynku pasywnego opiera się na jak najniższym zapotrzebowaniu na energię. Do ogrzewania takiego domu wykorzystuje się źródła pasywne i odnawialne, takie jak promieniowanie słoneczne, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne, czyli ciepło wytwarzane przez urządzenie elektryczne i mieszkańców domu. Warto podkreślić, że wśród tych rozwiązań swój znaczący udział ma automatyka budynkowa.

Automatyka budynkowa

− Coraz powszechniej dąży się do automatyzacji i oszczędzania energii. Nie każdy wie, że 40 proc. produkowanej energii na świecie pochłania budownictwo, z czego znamienita większość to koszty eksploatacji budynków, takie jak ogrzewanie, oświetlenie i klimatyzacja. Automatyka domowa, dzięki systemowi inteligentnych sterowników podłączonych do jednostki centralnej lub centralnego komputera, znacząco ogranicza zużycie energii w domu – podkreśla Aleksander Tymiński z firmy Somfy.

W jaki sposób? Dzięki technologii bezprzewodowej, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, osłony przeciwsłoneczne są zaprogramowane tak, aby w sposób optymalny zaspokajać potrzeby użytkownika. Sterowniki domykają okna, utrzymują odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach oraz zarządzają oświetleniem tak, by źródła światła nie świeciły się wtedy, gdy jest to zbędne.

Hibernacja domu na czas naszej nieobecności to jeden z kluczowych elementów energooszczędności. Możemy również zaprogramować rolety by zamykały się o zachodzie słońca, co zwiększa skuteczność izolacji cieplnej. Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że  zautomatyzowane  osłony przeciwsłoneczne pozwalają zaoszczędzić nawet 10 proc. ciepła.

− Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego też dostosowanie urządzeń do indywidualnych przyzwyczajeń mieszkańców, z dbałością o efektywność energetyczną budynku, ma kluczowe znaczenie. Istotne są również wielozakresowa transmisja poleceń, bezpieczny klucz szyfrujący, jak i dwukierunkowa komunikacja  – podkreśla Radosław Borkowski.


Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy