Czas na zero-energetyczne budynki

Znowelizowana Dyrektywa 2010/31/UE wyznacza cel budowania obiektów prawie zeroenergetycznych po 2020 rokuZnowelizowana Dyrektywa 2010/31/UE wyznacza cel budowania obiektów prawie zeroenergetycznych po 2020 roku, źródło: Schüco

Wymagania odnośnie charakterystyki energetycznej budynków są coraz ostrzejsze. W przyszłości ulegną jeszcze zaostrzeniu, a wartość rynkowa obiektu będzie w sporej mierze zależała od efektywności energetycznej. Rozwiązania oferowane przez firmy pozwalają już dziś budować budynki niemal zeroenergetyczne.Znowelizowana Dyrektywa 2010/31/UE wyznacza cel budowania obiektów prawie zeroenergetycznych po 2020 roku. Na wyzwanie, jakim jest polepszenie krajobrazu polskiego budownictwa być może jednak będziemy musieli odpowiedzieć wcześniej – dyrektywa wprowadza obowiązek budowania obiektów o minimalnym zapotrzebowaniu na energię od 9 lipca 2013. Co więcej, obowiązkowym stanie się każdorazowe umieszczanie wskaźnika efektywności energetycznej EP przy ogłoszeniach najmu lub sprzedaży budynku.

Oszczędzanie energii na początek

Obecnie roczne zapotrzebowanie nowo powstających w Polsce budynków na energię potrzebną do ogrzewania i podgrzewania c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) kształtuje się na poziomie nawet do 350 kWh/m2. Wiele z nich przejdzie w kolejnych latach gruntowne termomodernizacje. Jakie rozwiązania mogą poprawić bilans energetyczny budynku i znacznie zmniejszyć koszty jego eksploatacji? Takim rozwiązaniem może być innowacyjna fasada, która pozwala na bezinwazyjną modernizację istniejących budynków, przy zastosowaniu metody tzw. „drugiej skóry” (oferowana przez firmę Schüco). Remont przeprowadzany jest na zewnątrz fasady, przy wykorzystaniu modułowej konstrukcji, co nie wpływa na funkcjonowanie obiektu. Efektywne rozwiązanie łączy wydajną termoizolację i zdecentralizowane systemy ochrony przeciwsłonecznej, ogrzewania, wysokosprawnej wentylacji z rekuperacją oraz chłodzenia. Zintegrowane cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie z promieniowania słonecznego darmowej energii elektrycznej do zasilania oświetlenia i urządzeń znajdujących się w budynku.

Przyszłość to automatyzacja i energie odnawialne

Współczynnik EP budynku można poprawić poprzez zastosowanie wysokosprawnych systemów pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych. Powłoka budynku firmy Schüco pełni rolę samodzielnego generatora energii, przetwarzającego światło słoneczne w energię elektryczną potrzebną do zasilania systemów oświetlenia i urządzeń. Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne mogą być zintegrowane z dowolnym – stałym lub ruchomym elementem fasady. Dostępne w różnych stopniach przezierności mogą pełnić dodatkową rolę - przeszkleń, ochrony przeciwsłonecznej lub ozdobnego elementu architektonicznego w postaci wypełnień fasadowych czy dachowych. Inteligentne zarządzanie energią, wymianą powietrza i doświetleniem umożliwiają mechatroniczne okucia okienne, z jednej strony tworzące sieć połączeń między całymi zespołami okiennymi, drzwiowymi i roletowymi a z drugiej centralą sterującą budynkiem. Wraz z czujnikami CO2, naświetlenia i temperatury zapewniają pełny komfort oraz bezpieczeństwo użytkownikom budynku.
Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne mogą być zintegrowane z dowolnym – stałym lub ruchomym elementem fasady, źródło: Schüco


Rozwiązaniem wytyczającym przyszłe trendy zaawansowanej energooszczędności w budownictwie może być tzw.  „manager energii”, który odpowiada za magazynowanie, rozdział i kontrolę przepływu energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. W systemach połączonych z zasilaniem sieciowym, pobiera odpowiednią ilość energii do zasilania urządzeń lub oddaje jej nadwyżkę do sieci publicznej.

Przyszłościowa technologia może być także zintegrowana z kolektorami słonecznymi i stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych kompleksach o przeznaczeniu komercyjnym.
Źródło: Schüco
Ocena (1.0) Oceń: