Czy baterie mogą być bardziej ekologiczne?

www.panasonic-eneloop.euwww.panasonic-eneloop.eu

Codziennie użytkujemy mnóstwo urządzeń elektrycznych. Każde z nich jest zasilane bateriami, które powszechnie nazywamy „paluszkami”. Ich wadą jest jednak mała wydajność, która daje o sobie znać przy wykorzystywaniu ich do zasilania chociażby aparatów fotograficznych. Co zrobić w sytuacji jeśli chcemy być bardziej eko i nie wyrzucać ich zbyt często? Odpowiedź jest prosta – zastąpmy je ekonomicznymi akumulatorami, które pomogą nam przy okazji chronić środowisko naturalne.Jeśli nie chcemy kupować co jakiś czas nowych baterii do naszych sprzętów domowych, ciekawą alternatywą stają się akumulatory eneloop firmy Panasonic. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Zielone baterie w błękitnych opakowaniach


Eneloop to „zielony” akumulator firmy Panasonic dostępny na rynku w błękitnej szacie graficznej. Akumulatory te można ładować nawet do 2100 razy, są one trwalsze i lepiej działają w niskich temperaturach (nawet przy -20 st. C). Ponadto dostarczają energię dłużej niż tradycyjne akumulatory Ni-MH. Tradycyjne akumulatory Ni-MH przestają działać, kiedy napięcie spada poniżej 1,1 V, natomiast akumulatory eneloop utrzymują napięcie na poziomie powyżej 1,1 V przez dłuższy czas. Jest to istotne np. dla wielbicieli fotografii, którzy używają sprzętu o bardzo wysokim poborze energii.Jakimi właściwościami charakteryzują się akumulatory eneloop?


Akumulator eneloop ma już nie bagatela 11 lat. Został on wprowadzony na rynek w listopadzie 2005 roku, rewolucjonizując tym samym kategorię akumulatorów dla klientów indywidualnych, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom:

1. Więcej cykli ładowania - akumulatory eneloop można ładować nawet 2100 razy

Jedną z najważniejszych cech akumulatora jest jego żywotność - duża liczba cykli ładowania/rozładowywania nie powoduje utraty pojemności. Akumulator eneloop można ładować nawet 2100 razy, co czyni go nie tylko bardziej ekonomicznym, ale też zmniejsza liczbę gromadzonych zużytych baterii.

2. Jest gotowy do użycia i posiada niski poziom samorozładowania

Akumulatory eneloop są dostarczane już naładowane za pomocą energii słonecznej, co sprawia, że są one gotowe do pracy natychmiast po zakupie, podobnie jak baterie galwaniczne. Mają one również niskie tempo samorozładowania. Podczas gdy inne, nie gotowe do użycia, akumulatory z czasem tracą na pojemności, zastrzeżona technologia eneloop firmy Panasonic sprawia, że te akumulatory zachowują 70% pojemności nawet po 10 latach przechowywania.

2. Trwalszy niż baterie galwaniczne

W wielu zastosowaniach urządzenia są wyłączane lub wskazują słabe naładowanie baterii, kiedy napięcie jest niższe niż 1,1 V. Tradycyjna bateria galwaniczna stale traci napięcie i osiąga ten krytyczny poziom bardzo szybko. Akumulatory eneloop utrzymują napięcie na poziomie powyżej 1,1 V przez długi czas, a przestają działać dopiero wtedy, gdy są już niemal pozbawione energii.

3. Wysoka wydajność nawet w niskich temperaturach

W przeciwieństwie do baterii galwanicznych, akumulatory eneloop utrzymują wysokie napięcie w niskich temperaturach, a niskie tempo samorozładowania zachowują nawet w zimowej temperaturze -20 st. C.

Zalety obu typów ogniw


Eneloop to rewolucyjny akumulator, którego używa się tak łatwo jak baterii galwanicznej, a do ponownego użycia wystarczy naładowanie. Łączy on w sobie zalety obu typów ogniw, a jednocześnie pomaga w oszczędzaniu zasobów. Dzięki temu ekologicznemu podejściu firma Panasonic w 2014 roku znalazła się w rankingu Best Global Green Brands plasując się w pierwszej piątce najlepszych zielonych marek na świecie.


Różne warianty baterii dla zróżnicowanych potrzeb


Obok standardowych akumulatorów eneloop, firma Panasonic oferuje również warianty eneloop pro i lite. Akumulatory eneloop pro mają większą pojemność i dlatego są idealnym wyborem dla urządzeń wysoce energochłonnych, takich jak fotograficzne stroboskopowe lampy błyskowe, bezprzewodowe klawiatury, myszy, kontrolery do gier i urządzenia domowe.
 
Akumulatory eneloop lite można ładować nawet 3000 razy, co sprawia, że idealnie nadają się do urządzeń o niskim lub średnim poborze mocy, takich jak telefony DECT czy piloty.


Kto produkuje baterie eneloop?


Baterie eneloop są produkowane w Japonii, natomiast pakowane są w fabryce w Polsce, która to obsługuje cały europejski rynek. Firma należy do koncernu Panasonic Corporation, międzynarodowego lidera wśród producentów sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Dzięki dużemu i wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie elektroniki użytkowej firma Panasonic jest obecnie największym producentem baterii w Europie. Europejskie zakłady produkcyjne są ulokowane w Tessenderlo w Belgii jak również w Polsce, w Gnieźnie. Panasonic Energy Europe dostarcza „mobilną” energię do ponad 30 krajów w Europie. Zróżnicowana gama produktów firmy obejmuje m.in. akumulatory, ładowarki, baterie cynkowo-węglowe, alkaliczne oraz baterie specjalistyczne ( takie jak m.in. cynkowo-powietrzne, litowe do aparatów fotograficznych, litowe guzikowe, alkaliczne czy srebrowe).

Jeśli zatem mamy w domu dużo sprzętów na baterie, zamiast tradycyjnych „paluszków” zainwestujmy w ekonomiczne rozwiązanie, które szybko nam się zwróci, a przy tym pozwoli nam zatroszczyć się o naszą planetę.


Artykuł sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: