Czym zastąpić węgiel? Alternatywne źródła ogrzewania domu

Węgiel nie jest zasobem niewyczerpalnym. Aktualne prognozy wskazują na to, że za zaledwie 30-40 lat może zabraknąć jego światowych zapasów. Zresztą już 2022 rok udowodnił, że problem z dostępnością węgla staje się realny. W Polsce, w której węgiel został nazwany przez prezydenta Andrzeja Dudę „strategicznym surowcem”, rzeczywiście zaczęło brakować tego opału. Wszystko to w związku z wysokimi kosztami wydobycia węgla oraz odcięciem jego dostaw z Rosji. A to dopiero początek powodów, dla których warto przestawić się na alternatywne źródła ciepła. Dochodzi do nich np. negatywny wpływ ogrzewania węglem na jakość powietrza, konieczność posiadania kotłowni, brudny obowiązek rozpalania, ciężkie przenoszenie dostawy węgla do kotłowni – i wiele innych. A czym warto zastąpić węgiel? Odpowiadamy!pompa ciepłafot. Immergas
Jakie są alternatywne źródła ogrzewania domu?

O tym, że warto odstępować od ogrzewania domu węglem, mówi się dziś nawet na Górnym Śląsku. Choć część rodzin, szczególnie tych górniczych, wciąż nie jest do końca przekonanych do alternatywnych źródeł ciepła, to jednak nieoczekiwane trudności z zakupem węgla w 2022 roku sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą systemu ogrzewania. Innych przekonują kwestie środowiskowe, jeszcze innych – wygoda. Okazuje się bowiem, że alternatywne źródła ogrzewania domu nie wymagają zrzucania ciężkiego opału do kotłowni, brudzenia rąk, podłogi i ścian, ciągłego zerkania do kotła, dokładania opału i rozpalania – ani nawet posiadania kotłowni.

OK, zatem czym zastąpić węgiel?

•    Pompa ciepła

Pompa ciepła to najbardziej ekologiczne spośród alternatywnych źródeł ciepła. Do ogrzewania domu wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE) takie jak energia cieplna pobrana z gruntu (pompa ciepła gruntowa) czy powietrza (pompa ciepła powietrzna lub typu powietrze-woda). Bez względu na rodzaj pompy ciepła, zasada jej działania jest dość podobna. Urządzenie w wyniku kilku różnych procesów wykorzystuje energię cieplną z danego OZE do ogrzania niezamarzającego czynnika chłodniczego, a z jego pomocą oddaje je do systemu grzewczego budynku (np. poprzez krążącą w nim wodę).

Dodatkową zaletą pompy ciepła jest fakt, że to urządzenie w pełni bezobsługowe i niewymagające posiadania kotłowni czy kupowania opału. Ogrzewanie niemalże nic nie kosztuje; prąd nie jest zużywany w bardzo dużych ilościach. Co więcej, wiele modeli tych urządzeń może również chłodzić pomieszczenia – taką opcję mają np. pompy ciepła Immergas.

•    Kocioł gazowy

Drugim z alternatywnych źródeł ciepła w domu jest gaz. Instalacja gazowa jest wszechstronna, umożliwia bowiem nie tylko ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej, ale również obsługę kuchenki gazowej oraz piekarnika gazowego. Jej podstawą jest kocioł gazowy, który może stać nie tylko w kotłowni, ale też na korytarzu lub w kuchni czy łazience.

W największym uproszczeniu – zasada działania takiego kotła polega na przedostaniu się gazu do palnika; powstaje tam iskra, która podpala paliwo, co umożliwia podgrzanie wody przepływającej przez wymiennik ciepła. Gorąca woda trafia dalej do instalacji grzewczej. Zatem ogrzewanie gazowe również jest praktycznie bezobsługowe. To alternatywne źródła ciepła wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami – w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, rachunki za gaz znacznie wzrosły.

•    Hybrydowa pompa ciepła – powietrze, woda i gaz

Ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie, które łączy cechy dwóch wyżej wymienionych alternatywnych źródeł ciepła, czyli hybrydowa pompa ciepła. Działa tak jak standardowa pompa typu powietrze-woda, czyli podgrzewa wodę przy pomocy energii cieplnej pobranej z powietrza (w największym skrócie), może jednak być wspomagana pracą kotła gazowego, co zmniejsza poziom zużycia prądu.

Gaz podniesie wydajność ogrzewania w najbardziej mroźne dni, kiedy pompa musiałaby pracować na dość wysokich „obrotach”, tym samym pobierając więcej energii elektrycznej. Użytkownik hybrydowej pompy ciepła może w danym momencie ogrzewać dom samym gazem, samą pompą albo jednym i drugim – zgodnie z aktualną potrzebą. Sprawdź możliwości hybrydowych pomp na stronie: https://www.immergas.pl/!


art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: