Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Fot. www.arthauss.plFot. www.arthauss.pl

Najważniejszą cechą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych i instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dobrze zaprojektowany budynek – dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i urządzeń – może gwarantować zużycie energii na poziomie nawet o 50 proc. niższym niż w domach budowanych w tradycyjny sposób. Jest to oszczędność zarówno natury ekonomicznej, jak i społecznej.– Idea budownictwa energooszczędnego opiera się na wykorzystaniu najnowszych technologii budowlanych, które ogromny nacisk kładą na minimalizację strat energii oraz wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest system wentylacji z rekuperacją, który,  dbając o klarowność powietrza, zapobiega wielu chorobom o podłożu alergiczny. Co istotne, w tak zaprojektowanym systemie, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami. – przekonuje Prezes firmy ArtHauss, Sebastian Myśliwiec.

Kolejnym ważnym elementem są panele fotowoltaiczne.  – Łatwe w obsłudze baterie słoneczne zapewniają ilość prądu wystarczającą do utrzymania stałego oświetlenia i funkcjonowania domowych sprzętów AGD I RTV – mówi Myśliwiec.

I dodaje, że w oparciu o pobraną bezpośrednio z otoczenia energię funkcjonuje również pompa ciepła. Podłączona za pomocą specjalnego modułu do standardowej instalacji centralnego ogrzewania, niezależnie od pory dnia, roku czy minusowej temperatury, akumuluje nagromadzoną w powietrzu energie słoneczną.

W domach energooszczędnych można zastosować, funkcjonujące na kształt małej elektrowni, turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu. Ich prosta budowa oraz cicha i efektywna praca sprawiają, że nadają się do zainstalowania w terenie zabudowanym.

Aspektem domu energooszczędnego, o którym nie można zapomnieć jest zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej, opartej na systemie profili PCW. To właśnie dzięki ograniczeniu przenikalności ciepła, domy energooszczędne uzyskują tak dobre parametry izolacyjne. Zdaniem Sebastiana Myśliwca funkcjonalność rozwiązań architektonicznych, przy jednoczesnej optymalizacji wydatków, zapewnia także system rynnowy, który umożliwiając sprawny przepływ wody chroni dom przed zawilgoceniem, nawet w czasie bardzo ulewnych deszczy”- wskazuje

Precyzja wykonania

Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto pamiętać, że sam projekt nie gwarantuje tego, że budynek będzie faktycznie zużywał mało energii. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie odpowiednich instalacji i sumienna realizacja detali konstrukcyjnych. Z tego względu budowę tak istotnej inwestycji warto powierzyć fachowcom o wieloletnim doświadczeniu.
Ocena (3.2) Oceń: