Energooszczędne oświetlenie. Diody LED – jasna strona mocy

Reklamy świetlne, tablice informacyjne w tramwajach, czytniki DVD, oprawy doświetlające drogi ewakuacyjne czy nawet kontrolki w samochodach – diody elektroluminescencyjne towarzyszą nam na co dzień niemal na każdym kroku. Technologia LED znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach techniki: od architektury po meblarstwo, od sygnalizacji po oświetlenie, od budownictwa mieszkaniowego po wnętrza komercyjne… Co świadczy o jej popularności?Przepis na długowieczność

Technologia LED (czyli Light Emitting Diode – dioda emitująca światło) to jedno z nowocześniejszych rozwiązań oświetleniowych ostatnich lat. Duża żywotność sprawia, że żarówki diodowe mogą być eksploatowane co najmniej cztery razy dłużej niż tradycyjne świetlówki kompaktowe. Diody umożliwiają oświetlenie całych ciągów komunikacyjnych i mogą pozostać zapalone bez przerwy – w dzień i w nocy. Stąd znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim – we wnętrzach komercyjnych czy obiektach użyteczności publicznej, gdzie światło potrzebne jest przez 24 godziny na dobę.

Światło bez ciepła

Oprócz tego, że oświetlenie LED charakteryzuje się długą żywotnością i możliwością bezustannego świecenia, jest też przy tym oszczędne. Odpowiednik żarówki 40-watowej cechuje kilkuwatowe zużycie energii. Ten niski pobór mocy przy jednoczesnym długim okresie eksploatowania sprawia, że diody elektroluminescencyjne konkurują zarówno ze świetlówkami kompaktowymi, jak i żarówkami halogenowymi.

Bardzo chętnie i często żarówki diodowe instaluje się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ponieważ nie powodują zjawiska oślepiania, nie wytwarzają promieniowania nadfioletowego UV oraz podczerwonego IR. Dzięki temu, że diody nie emitują fal radiowych, które mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu innych urządzeń, są rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale i ekologicznym.

–Trwałość, jaką osiągają diody LED, nie jest w stanie osiągnąć żadna tradycyjna żarówka czy świetlówka kompaktowa – przyznaje Marcin Honkisz z firmy SKOFF, która produkuje oświetlenie oparte na technologii LED. – Dodatkowo, jeśli oprawa jest wykonana z wysokiej jakości podzespołów, możemy uznać cały produkt za długowieczny. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że coraz częściej producenci oferują na diody pięcioletnią gwarancję. Wysoka intensywność światła przy niskim poborze prądu to kolejna niezaprzeczalna zaleta żarówek diodowych. Mają one jeszcze tę przewagę nad tradycyjnymi, że nie przepalają się. Diody LED świecą jednostajnie przez około 50 tysięcy godzin. Później zmieniają natężenie światła. Wybierając LED, wybieramy spokój na wiele lat – dodaje Marcin Honkisz.

Wewnętrznie piękne

Lampy LED nie pełnią jedynie funkcji architektonicznej, służąc wyłącznie do oświetlania pomieszczeń lub przedmiotów. Coraz częściej diody stanowią autonomiczny element wystroju wnętrza, ze względu na swój walor dekoracyjny, i doskonale sprawdzają się jako samodzielny element estetyczny, np. w postaci węży świetlnych lub neonów.

Modne oprawy LED dają pole do popisu architektom i dekoratorom wnętrz, umożliwiając realizację nawet najbardziej wyrafinowanych i skomplikowanych projektów wykorzystujących niemal każdy rodzaj oświetlenia ściennego, schodowego, meblowego. Łatwość montażu, ekonomiczność i estetyka diod sprawiają, że coraz więcej osób docenia ten rodzaj rozwiązania na etapie aranżacji wnętrz. Dzięki takim oprawom możemy podkreślić wnęki, obniżone sufity, dekoracje na ścianach, elementy zabudowy mebli, a także stworzyć akcenty świetlne i kolorystyczne w miejscach, które chcemy wyeksponować. Niedrogie w użytkowaniu, wielobarwne, o niewielkich rozmiarach – z powodzeniem mogą posłużyć do zaprezentowania towaru na półkach sklepowych lub wyeksponowania ulubionej kolekcji w domowej gablotce.Przyszłość nauki pod znakiem LED
Niezwykłe właściwości diod elektroluminescencyjnych sprawiają, że specjaliści szukają nowych możliwości wykorzystania tej technologii w różnych dziedzinach nauki, m.in. w medycynie. Już dziś wielu entuzjastów światła LED uważa, że w przyszłości zastąpi ono laseroterapię w leczeniu niektórych schorzeń dermatologicznych.
W parkach naukowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie trwają prace nad stworzeniem polimerowej diody laserowej czy diody umożliwiającej przesyłanie danych. Z pewnością każdy z tych wynalazków z czasem będzie miał wpływ na nasze codzienne życie.

Źródło: inpulsPR


Ocena (1.0) Oceń: