Fotowoltaika – efektywne źródło czystej energii

Wysoka efektywność instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim zasługa paneli PV oraz inwerterów


Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed nami w celu ochrony środowiska jest przekształcenie stanu energetyki zawodowej. Kluczowe jest zastępowanie konwencjonalnych elektrowni węglowych odnawialnymi źródłami energii, z których szczególnie dużą popularność w ostatnich latach zdobyła fotowoltaika. W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii, jak np. turbiny wiatrowe lub wodne i niektóre źródła biomasy, instalacje fotowoltaiczne nie są obciążeniem dla środowiska – nie emitują hałasu, nie są niebezpieczne dla zwierząt. Dodatkowo, moduły fotowoltaiczne są wykonane z elementów w pełni podlegających recyklingowi: krzemu, szkła i aluminium. Dzięki temu po okresie eksploatacji wynoszącym ok. 30 lat nie stają się odpadem, a surowcem do produkcji kolejnych modułów.


Instalacje fotowoltaiczne mają na celu produkowanie czystej energii elektrycznej. Przepływ prądu w ogniwach słonecznych jest wywoływany absorbcją fotonów w ogniwie – im większe jest nasłonecznienie, tym większy prąd przepływa przez ogniwo i tym większą moc ono daje. W standardowo stosowanych panelach o wymiarach ok. 1m x 1,65m znajduje się 60 szeregowo połączonych ogniw, co zazwyczaj skutkuje mocą panelu przekraczającą 250 W w warunkach największego nasłonecznienia. Drugim najważniejszym elementem instalacji jest inwerter, który zmienia prąd stały generowany przez panele na prąd przemienny o parametrach zgodnych z parametrami sieci elektroenergetycznej, do której jest przyłączony. Inwerter zwykle zasila całą sieć elektryczną budynku, dzięki czemu z darmowej, zielonej energii mogą korzystać wszystkie odbiorniki znajdujące się w budynku.

Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest modułowość ich budowy, przez co można zainstalować zarówno małe systemy o mocach pojedynczych kilowatów zasilające domy jednorodzinne, jak i farmy fotowoltaiczne zasilające duże obiekty przemysłowe lub wprowadzające energię do głównego systemu elektroenergetycznego.

Systemy mocujące produkowane przez firmę Hewalex pozwalają na różne konfiguracje zabudowy paneli PV, aby wykorzystać w pełni dostępną powierzchnię dachu lub terenu


Na inwestycji w instalację fotowoltaiczną można również wiele zyskać pod względem finansowym. Największą korzyścią jest znaczne ograniczenie rachunków za energię elektryczną wynikające ze zredukowania ilości energii pobieranej z sieci zakładu energetycznego. Obowiązująca od 1 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy o OZE daje ponadto możliwość magazynowania chwilowych nadwyżek energii w sieci elektroenergetycznej. Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej przekracza bieżące zapotrzebowanie na
Po ilu latach zwraca się inwestycja?
Inwestycja zwraca się po ok. 11 latach, a już po 25 latach eksploatacji instalacji użytkownik zyskuje 2,5 razy więcej, niż zainwestował (25 lat to okres obowiązywania gwarancji producentów paneli na zachowanie co najmniej 80% sprawności początkowej)
energię odbiorników, energia jest wysyłana do sieci zakładu energetycznego. Jeżeli zainstalowana moc systemu PV nie przekracza 10 kW, to można następnie bezpłatnie pobrać 80% energii wysłanej do sieci. Jeżeli moc znamionowa instalacji jest większa od 10 kW, a mniejsza od 40 kW, można nieodpłatnie odebrać 70% zmagazynowanej energii. Okres rozliczania z zakładem energetycznym jest roczny, dlatego obrazowo można powiedzieć, że energię wyprodukowaną w dzień odbiera się w nocy, a energię wyprodukowaną latem można odebrać zimą – odbywa się to w systemie tzw. opustów. Inwestycja zwraca się po ok. 11 latach, a już po 25 latach eksploatacji instalacji użytkownik zyskuje 2,5 razy więcej, niż zainwestował (25 lat to okres obowiązywania gwarancji producentów paneli na zachowanie co najmniej 80% sprawności początkowej).

Instalacja fotowoltaiczna okazuje się być ekologicznym i opłacalnym źródłem energii, stanowiąc przy tym wyraz dbałości o środowisko i promocji nowoczesnych, zaawansowanych technologii pozyskania energii. Estetycznie wykonana instalacja jest także miła dla oka oraz podnosi prestiż i wartość domu, na dachu którego jest zainstalowana. Użytkownicy systemów PV są przy tym niezależni od nieuniknionych wzrostów cen energii, wymuszonych przez konieczność modernizowania elektrowni konwencjonalnych w celu spełnienia coraz bardziej surowych norm dotyczących emisji zanieczyszczeń.

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym, kompleksowym wykonaniem instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem urządzeń najwyższej jakości w przystępnej cenie, zapraszamy na stronę www.hewalex.pl/fotowoltaika/

Zestawy solarne mogą być oferowane tak jak w przypadku firmy Hewalex jako całkowicie kompletne systemy z uwzględnieniem kosztów montażu Źródło: Hewalex
Artykuł sponsorowany


Ocena (2.6) Oceń: