Mity dotyczące ekologicznego budownictwa

Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Czy mieszkania ekologiczne są drogie? Czy budownictwo w nurcie eko rzeczywiście jest ekonomicznie opłacalne? Rosnące zainteresowanie budownictwem ekologicznym sprawia, że w ostatnim czasie pojawia się wiele wątpliwości, czy też nieporozumień związanych z podstawowymi kwestiami dotyczącymi wydatków finansowych, realnego wpływu na rachunki oraz perspektyw rozwoju tej dziedziny budownictwa w najbliższych latach.Oszczędności są znikome

Jednym z głównych mitów, jest informacja, że zakup mieszkania w budynku ekologicznym oznacza drenaż kieszeni.  Okazuje się, ze nie koniecznie – ceny niektórych lokali nie odstają od tych budowanych w ramach tradycyjnego budownictwa i wahają się w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw. Poza tym zakup ekologicznych mieszkań to inwestycja, która zwróci się w przyszłości, dzięki niższym rachunkom za energię i wodę. Szacuje się, że oszczędność energii może wahać się w granicach 25-35 proc. w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki zbiórce deszczówki, która może zostać wykorzystana do zraszania trawników, czy spłukiwania toalety, oszczędność wody pitnej może wynieść, w zależności od zastosowanej technologii, od 20 do 30 proc. Dodatkowo, to, co umyka większości potencjalnych nabywców to kwestie zdrowotne. Deweloperzy montują obecnie systemy wspomagające filtrację powietrza wewnątrz budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z jakich materiałów wznoszony jest budynek. W przypadku budynku ekologicznego to pewność, że materiały wykorzystane do budowy nie szkodzą środowisku.

Trzeba więcej dopłacić niż się skorzysta

Część sceptyków podnosi kwestie finansowe związane z montażem systemów wspomagających ekologiczne rozwiązania jak np. system kogeneracji, panele słoneczne itd. Należy pamiętać jednak, że koszt jednostkowy takich inwestycji jest rozłożony pomiędzy wielu nabywców oraz, że zwraca się ona w czasie dzięki późniejszym niższym rachunkom. To, co również istotne  – dzięki zastosowaniu technologicznych rozwiązań, wygoda i jakość życia polepszają się.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy