Mity dotyczące ekologicznego budownictwa

Fot. shutterstockFot. shutterstock

Czy mieszkania ekologiczne są drogie? Czy budownictwo w nurcie eko rzeczywiście jest ekonomicznie opłacalne? Rosnące zainteresowanie budownictwem ekologicznym sprawia, że w ostatnim czasie pojawia się wiele wątpliwości, czy też nieporozumień związanych z podstawowymi kwestiami dotyczącymi wydatków finansowych, realnego wpływu na rachunki oraz perspektyw rozwoju tej dziedziny budownictwa w najbliższych latach.Oszczędności są znikome

Jednym z głównych mitów, jest informacja, że zakup mieszkania w budynku ekologicznym oznacza drenaż kieszeni.  Okazuje się, ze nie koniecznie – ceny niektórych lokali nie odstają od tych budowanych w ramach tradycyjnego budownictwa i wahają się w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw. Poza tym zakup ekologicznych mieszkań to inwestycja, która zwróci się w przyszłości, dzięki niższym rachunkom za energię i wodę. Szacuje się, że oszczędność energii może wahać się w granicach 25-35 proc. w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki zbiórce deszczówki, która może zostać wykorzystana do zraszania trawników, czy spłukiwania toalety, oszczędność wody pitnej może wynieść, w zależności od zastosowanej technologii, od 20 do 30 proc. Dodatkowo, to, co umyka większości potencjalnych nabywców to kwestie zdrowotne. Deweloperzy montują obecnie systemy wspomagające filtrację powietrza wewnątrz budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z jakich materiałów wznoszony jest budynek. W przypadku budynku ekologicznego to pewność, że materiały wykorzystane do budowy nie szkodzą środowisku.

Trzeba więcej dopłacić niż się skorzysta

Część sceptyków podnosi kwestie finansowe związane z montażem systemów wspomagających ekologiczne rozwiązania jak np. system kogeneracji, panele słoneczne itd. Należy pamiętać jednak, że koszt jednostkowy takich inwestycji jest rozłożony pomiędzy wielu nabywców oraz, że zwraca się ona w czasie dzięki późniejszym niższym rachunkom. To, co również istotne  – dzięki zastosowaniu technologicznych rozwiązań, wygoda i jakość życia polepszają się.
Fot. shutterstock


Ekologiczne budownictwo skupia się tylko na oszczędzaniu energii

Oszczędność energii oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne to tylko niektóre z elementów, które charakteryzują budownictwo ekologiczne. Równie istotne są także design, czy wytrzymałość w całym cyklu użytkowania. Dla przykładu, bryła budynku oraz usytuowanie względem światła wpływa znacząco na cyrkulację świeżego powietrza oraz oświetlenie poszczególnych mieszkań wewnątrz budynku. Architekci starają się wykorzystać przewagi i zalety odpowiedniego nasłonecznienia oraz zminimalizować wpływ jego nadmaru, bądź niedoboru.

Budownictwo ekologiczna, to chwilowa moda

Choć tzw. zielone budownictwo nadal pozostaje w naszym kraju niszą, to nie można lekceważyć faktu, że mieszkań w standardzie ekologicznym powstaje z każdym rokiem coraz więcej. Jest to także związane z prawem unijnymi, które nakazuje krajom członkowskim regulacje związane z wdrożeniem ekologicznych rozwiązań do budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Zwiększeniu ma ulec przede wszystkim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Budownictwo ekologiczne, jak widać, nie musi być ani przesadnie drogą inwestycją, a oszczędności związane z użytkowaniem mieszkań w dłuższej perspektywie przełożą się na niższe rachunki. Choć budynki w pełni ekologiczne i energooszczędne są jeszcze rzadkością na rynku nieruchomości, to w przyszłości należy spodziewać się, że nowe budynki będą charakteryzować się rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia, komfort oraz wpływać pozytywnie na zdrowie mieszkańców.Ocena (1.0) Oceń: