Mity na temat budownictwa energooszczędnego

Fot. dreamstimeFot. dreamstime

„Dom pasywny tylko dla bogatych”, „brak grzejników, które powodują, że zawsze jest zimno”, „ściany niewytrzymałe na uderzenia”. Brak dostatecznej edukacji w temacie budownictwa energooszczędnego powoduje, że w Polsce cały czas niewielki odsetek społeczeństwa jest świadomy zalet wynikających z takiego rozwiązania. Krążące niesprawdzone wiadomości przerodziły się w mity, które wpływają na sceptycyzm Polaków w kwestii budownictwa energooszczędnego.W Europie Zachodniej budownictwo energooszczędne z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Natomiast w Polsce temat wprowadzono około trzech lat temu i wciąż społeczeństwo nie jest świadome korzyści wynikających z takiego rozwiązania. Co więcej brak odpowiedniej edukacji przerodził się w powstające nieprawdziwe lub półprawdziwe informacje. Dlatego warto zmierzyć się z krążącymi mitami.

Dom pasywny tylko dla bogatych?

Polacy uważają, że nie warto interesować się budownictwem energooszczędnym, gdyż jest ono zbyt drogie dla przeciętnego obywatela. Takie przekonanie to jeden z najczęściej pojawiających się mitów! Prawdą jest, że koszt wybudowania domu zgodnego z założeniami budownictwa energooszczędnego jest początkowo  około 10-15% wyższy niż postawienie nieruchomości w sposób tradycyjny. Należy jednak zwrócić uwagę, iż właściciele domów pasywnych mają o 70% niższe koszty eksploatacji w stosunku do alternatywnych rozwiązań oraz dziesięciokrotnie mniejsze rachunki za ogrzewanie. Oznacza to, iż początkowa większa inwestycja w budowę domu zwraca się po około siedmiu latach użytkowania nieruchomości. Dodatkowo warto wspomnieć, iż dzięki powstawaniu coraz to nowszych technologii koszt budowania nieruchomości energooszczędnej z każdym rokiem będzie coraz niższy.

Nieruchomości pasywne nietrwałe jak domek z kart

Wielu osobom domy pasywne kojarzą się z nietrwałymi konstrukcjami, które nie sprawdzają się w naszym kraju. Nic bardziej mylnego! Specjalna, masywna struktura, oparta na elementach drewna konstrukcyjnego wzmacnianego częściami stalowymi oraz cementowymi sprawia, że nieruchomość posiada wysoką odporność na wszelkiego rodzaju drgania oraz ruchy tektoniczne. Innowacyjne technologie pozwalają również przygotować konstrukcje wysoko wytrzymałą na silne wiatry.

Opracowane technologie projektów domów pasywnych posiadają także naturalną zdolność do samoregulacji wilgotności, która zapewnia niepowtarzalny mikroklimat wnętrza. Dlatego też tego rodzaju nieruchomości są przystosowane do ulewnych opadów deszczu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych oddziaływanie wody na konstrukcje domów pasywnych jest bardzo niskie. Istotne w przypadku budowania domów energooszczędnych jest korzystanie z odpowiedniej jakości materiałów, które gwarantują solidność oraz trwałość konstrukcji.

Domy pasywne są zimne

Brak wykorzystania surowców naturalnych nie wyklucza tego, że w domu energooszczędnym nie ma innego systemu grzewczego. Dlatego pojawiające się informacje, iż w tego rodzaju nieruchomościach jest zimno należy zaliczyć do mitów. Tradycyjne grzejniki są zastąpione nowoczesnym systemem wentylacyjnym połączonym z rekuperatorem. Mechanizm ogrzewania domów pasywnych polega na wtórnym wykorzystaniu ciepła ze zużytego powietrza. Zasadniczo oznacza to także, iż sprzęty RTV oddające podczas pracy ciepło wykorzystywane są do ogrzania wnętrza. Zainstalowany, odpowiedni system wentylacyjny,  rozprowadza  oddane ciepło po pomieszczeniach domu, a zastosowane filtry pozbawiają je jednocześnie zanieczyszczeń oraz alergenów. W domach pasywnych wspomagającym źródłem energii służącym do podgrzewania ciepłej wody użytkowej są np. kolektory słoneczne.

Reasumując, warto podkreślić, iż nie warto ulegać krążącym mitom na temat budownictwa energooszczędnego. Tego rodzaju nieruchomości są specjalnie przygotowane, aby spełniały wszelkiego rodzaju wymogi bezpieczeństwa oraz trwałości. Innowacyjne technologie i ich nieustanna ewolucja powoduje, iż wnętrza domów są ciepłe oraz przystosowane do wysokich amplitud temperatur występujących w naszym kraju.  Dodatkowo warto wspomnieć o korzyściach ekologicznych wynikających z tego rodzaju rozwiązań. Brak zużycia surowców naturalnych i zastąpienie ich alternatywnymi źródłami energii sprawia, że środowisko staje się bardziej przyjazne człowiekowi oraz mniej zanieczyszczone.

Ocena (3.2) Oceń: