Montaż paneli fotowoltaicznych - gdzie i jak zamontować fotowoltaikę?

Energia odnawialna jest coraz chętniej wybieranym sposobem pozyskiwania energii. Dla gospodarstw domowych i firm najlepszym tego rodzaju rozwiązaniem jest inwestycja w fotowoltaikę. Aby jednak w pełni spełniła ona oczekiwania, ważny jest odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych.fotowoltaikafot. Strefa Energii
Jak działa fotowoltaika
Aby odpowiednio zaplanować montaż paneli fotowoltaicznych, ważne jest poznanie mechanizmu, jak działa fotowoltaika. Wykorzystuje ona energię słoneczną, która za pomocą modułów i ogniw krzemowych pochłania ją i przetwarza na prąd elektryczny stały. Aby jednak móc z niego korzystać obsługi najróżniejszych urządzeń, musi on zostać za pomocą inwertera przerobiony na prąd zmienny.
Zawsze jednak pojawia się wątpliwość o wydajność fotowoltaiki w kontekście polskiej pogody, która jest bardzo zmienna i często mamy do czynienia z niebem pokrytym chmurami. Tu jednak można odetchnąć z ulgą, ponieważ fotowoltaika doskonale się sprawdza nawet wtedy, kiedy nie padają na nie bezpośrednio promienie słońca. Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na maksymalizację ich wydajności, także w ciemniejszych jesiennych i zimowych miesiącach.
Montaż paneli fotowoltaicznych

Ze względu na charakter instalacji musi być ona usytuowana w możliwie najbardziej nasłonecznionej przestrzeni. Dlatego właśnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Jednak czasem samo ich umiejscowienie tam nie wystarcza. Rzadko bowiem zdarza się, aby dach był idealnie dopasowany do instalacji fotowoltaiki. Najlepszym sposobem na montaż paneli fotowoltaicznych jest zwrócenie ich w kierunku południowym lub południowo-wschodnim. Dzięki temu zyskuje się najdłuższy czas ich naświetlania. Drugim, chociaż niemniej istotnym elementem jest dopasowanie kąta padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie ich pod kątem 20-30 stopni względem ziemi.

Oczywiście nie oznacza to, że przy drobnym odstępie od tych wytycznych instalacja fotowoltaiczna nie będzie wystarczająco efektywna. Wówczas należy jedynie uwzględnić wielkość instalacji, tak by wyrównać ewentualne straty energetyczne.

Montaż fotowoltaiki na gruncie

Czasem jednak może się zdarzyć, że dach budynku nie spełnia wymagań potrzebnych do instalacji fotowoltaiki. Może być to kwestia zacienienia przez okoliczne drzewa, czy budynki, niefortunny kierunek lub kąt dachu, a nawet jego specyficzna powierzchnia. Wtedy można wykorzystać montaż fotowoltaiki na gruncie. Pozwala to na umieszczenie paneli fotowoltaicznych na nasłonecznionym obszarze w okolicy domu, czy firmy. Ich ustawienie można wówczas idealnie dopasować do warunków, a także nie zmienia się wyglądu budynku.

Czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Profesjonalnie przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych zapobiega też nadmiernemu brudzeniu się instalacji. Każde dodatkowe zacienienie, w postaci opadłych liści, śniegu, czy pyłu obniża ich efektywność, a co za tym idzie — naraża użytkowników na niepotrzebne, dodatkowe koszty. Panele fotowoltaiczne ustawione pod odpowiednim kątem dzięki działaniu grawitacji, deszczu i wiatru mogą się oczyszczać same. Wtedy ingerencja i dodatkowe ich czyszczenie nie będą potrzebne. Warto jednak raz na jakiś czas podjąć proces konserwacji, by móc cieszyć się z darmowego prądu przez długie lata.

Wybór najlepszej firmy fotowoltaicznej

Ważne, aby przed rozpoczęciem inwestycji dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku usługom fotowoltaicznym. Strefa Energii już na pierwszym, bezpłatnym spotkaniu oferuje profesjonalną wizualizację swojego domu z panelami fotowoltaicznymi. Następnie, oprócz montażu paneli fotowoltaicznych otrzymasz także pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności, a także wieloletnią gwarancję i opiekę poinstalacyjną. Dzięki temu już od pierwszego dnia będziesz mógł się cieszyć darmową i w pełni odnawialną energią elektryczną.


art.sponsorowany

Ocena (2.4) Oceń: