Największy w Europie system ogrzewania geotermalnego działa w Poznaniu!

www.pryzma.plwww.pryzma.pl
W prestiżowej dzielnicy Poznania, na Podolanach powstaje osiedle, gdzie do ogrzania mieszkań zostanie wykorzystana energia geotermalna. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie!

System ogrzewania, który przy pomocy pomp ciepła wykorzystuje energię geotermalną jest znany w Polsce już od kilku lat. Kojarzony był jednak głównie z zabudową jednorodzinną.
Jednak jak się okazuje w ten sposób można ogrzewać wszystkie budynki, nie tylko te o małej kubaturze.

Europę w styczniu obiegła wiadomość o londyńskiej galerii handlowej, gdzie łącznie 60 km rur prowadzi ciepło do budynku zimą a latem odprowadza je zapewniając przyjemny chłód. Polska także może pochwalić się podobnym przedsięwzięciem. W Poznaniu powstaje osiedle mieszkaniowe, które zastosuje innowacyjne rozwiązanie – prawie 300 mieszkań będzie ogrzewanych przy wykorzystaniu energii geotermalnej. Zastosowany  system węzłów pomp ciepła daje łączną moc 3,6 MW – to dwa razy więcej niż pompy z londyńskiego centrum handlowego One New Chalenge chwalącego się byciem największą tego typu inwestycją.

– Nasz projekt jest dwukrotnie większy a rozruch przeprowadzony w połowie lipca dowiódł, że I etap jest prawdziwym sukcesem – mówi Andrzej Komasiński, dyrektor techniczny Term Podolańskich. – Odwierty głębokie nawet na 270 metrów mieszczą w sobie rury, w których w zamkniętym obiegu krąży glikol. Płyn ogrzewa się od temperatury gruntu, czyli do poziomu ok. 10 stopni Celsjusza zależnie od pory roku i trafia do kotłowni. Tam, przy wykorzystaniu sprężarek ogrzana zostaje woda, którą później transportujemy do mieszkań – tłumaczy. Dzięki ponad 120-kilometrowej instalacji do bloków przy ulicy Strzeszyńskiej będzie trafiało ciepło, którego produkcja nie ma ujemnego wpływu na środowisko.

– System geotermalny oparty na węzłach pomp ciepła współpracuje z nowoczesną instalacją ogrzewania, w którą są wyposażone mieszkania. – uzupełnia Filip Krawczyk, przedstawiciel Pryzma Developer. – Mieszkańcy naszego osiedla to głównie młode małżeństwa z dziećmi, które oprócz kosztów, jakie wiążą się z eksploatacją lokali są także świadomymi konsumentami i wielką wagę przykładają do poszanowania energii i ochrony środowiska naturalnego. – Dodaje. Realizowany przez poznańską firmę system geotermalny doskonale wpisuje się w te oczekiwania.

Projekt „System Grzewczy z odnawialnych źródeł energii (…) dla Osiedla Podolany w Poznaniu” może zostać wprowadzony w życie dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 8,8 mln zł z całej kwoty 14,8 mln zł netto. W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa kolejnych mieszkań przy Strzeszyńskiej.
Ekologia.pl


Ocena (1.0) Oceń: