Niższe rachunki za prąd dzięki aplikacjom

Fot. Highways Agency [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Highways Agency [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Jak obniżyć koszty zużycia energii w pracy i w domu? Specjalne technologie informatyczne i innowacyjne aplikacje, które monitorują bieżące zużycie oraz sterują wybranymi obwodami elektrycznymi pomogą obniżyć zużycie energii nawet o 20 proc.– Konsumenci z roku na rok są coraz bardziej świadomi tego, że trzeba i można oszczędzać energię. W momencie, kiedy parę lat temu rynek energii został uwolniony, sporo firm i prywatnych konsumentów zainteresowało się rozwiązaniami, które pozwalają na spore oszczędności – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Mirosław Tworek, z firmy FreeEn, zajmującej się rozwiązaniami informatycznymi wpływającymi na oszczędności energii elektrycznej.

Mirosław Tworek szacuje, że przy kompleksowych usługach z zakresu IT (m.in. zarządzanie, kontrola i rejestrację parametrów zużywanej energii, prognozowanie zużycia energii) minimalne oszczędności sięgają 3-4 proc., ale mogą one być na poziomie kilkunastu, a niekiedy nawet 20 proc.

Jeszcze 4-5 lat temu na rynku było niskie zainteresowanie podobnymi rozwiązaniami, co wynikało z braku narzędzi do przeprowadzania takich inwestycji oraz niewielkiej wiedzy na temat możliwych potencjalnych oszczędności energii.

– Teraz oszczędności firmy, które stosują szereg narzędzi czy w ogóle jakikolwiek consulting, są ogromne. Na przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu firm oszczędności sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych rocznie – tłumaczy Tworek. –  Warto zaznaczyć, że mówimy tu nie tylko o firmach komercyjnych, lecz także jednostkach samorządowych czy rządowych. Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie tymi możliwościami.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy