Odnawialne źródła energii w domu. Zielone budownictwo cieszy się coraz większą popularnością

Każdy pragnie funkcjonować w przyjaznym otoczeniu, czystym i zdrowym, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych. Opłaty za energię pochłaniają coraz większą część domowych budżetów. Jak to pogodzić?Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska istnieje możliwość finansowania lub dofinansowania kosztów inwestycji o charakterze proekologicznym przez osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorców. Kowalski może uzyskać wsparcie finansowe na instalację kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło. Również kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłacie. Dofinansowanie możemy również otrzymać na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest też tańsza niż utrzymanie bezodpływowego zbiornika (szamba) oraz na zmianę azbestowego dachu.

– Wiele osób zdecydowałoby się na odnawialne źródła energii w swoim domu gdyby otrzymało dofinansowanie. Teraz mają taką szansę. – komentuje Anna Macina z firmy architektonicznej – W każdej gminie zasady udzielania dotacji na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego są inne, również kwota dotacji jest różna. Można otrzymać nawet 80% dofinansowania. Aktualnie znaczna część gmin nie ustaliła jeszcze progu wsparcia dla inwestora.

– Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odbicie w pracy projektantów. – informuje Anna Macina – Zainteresowanie możliwością ogrzania domu przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii stale rośnie. Projekty domów z kolekcji EKO takie jak na przykład „Nuta Eko” czy „Smolik Eko”, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Projekty domów z kolekcji EKO cechuje zwarta bryła, duże przeszklenia elewacji nasłonecznionych i propozycje stosowania alternatywnych źródeł energii. Zasady energooszczędności i ograniczania strat ciepła mają wyraźny wpływ na formę budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielkość oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej – wszystko to zmniejsza powierzchnię ucieczki energii z wnętrza mieszkania, ale też tworzy ascetyczną estetykę projektów domów Eko. Efekt ten łagodzą miękkie, niesforne linie pnączy. Wsparte na kratach czy pergolach osłaniają latem ściany przed nagrzewaniem. Zimą pozbawione liści pędy stanowią skuteczną izolację przed wychładzającymi podmuchami wiatrów.

Dokładnych informacji na temat dofinansowań dla przedsięwzięć OZE należy szukać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce realizacji inwestycji.
Źródło: www.archeton.pl

Moim zdaniem
Czy korzystasz z alternatywnych źródeł energii w swoim domu?
Ocena (3.0) Oceń: