Oszczędzanie energii kluczowe dla ogrzewania w przyszłości. Najnowszy raport firmy TECH Sterowniki

ciepło

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że dziś możemy efektywnie i wygodnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach z każdego miejsca na ziemi i o każdej godzinie. Z raportu firmy TECH Sterowniki dotyczącego ogrzewania w polskich domach wynika jednak, że nie cena czy wygoda, ale rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić energię będą najistotniejsze dla zarządzania temperaturą w przyszłości.Aktualnie cena, w przyszłości większe oszczędności
W ankiecie, którą firma TECH Sterowniki przeprowadziła wśród 502 respondentów z całego kraju, poruszono wiele zagadnień dotyczących aktualnej sytuacji grzewczej w polskich gospodarstwach domowych.

Jednym z obszarów badania była motywacja związana z wyborem sposobu ogrzewania. Ankietowani zostali zapytani o to, co w ich przypadku zdecydowało o wyborze aktualnie wykorzystywanego źródła ogrzewania. Trzy najczęściej wymieniane czynniki to wygoda (209 osób), cena (207 osób) i ekologia (117 osób).


W dalszej części badania ankietowani zostali zapytani o swoje przewidywania dotyczące kluczowych czynników w zarządzaniu ogrzewaniem w przyszłości. Jako ten najważniejszy wskazywali na oszczędność energii. Co ciekawe, cena, która miała bardzo istotny wpływ na wybór sposobu ogrzewania w przeszłości, w zestawieniu czynników w przyszłości znalazła się dopiero na czwartym miejscu. Dla respondentów ważniejsze od ceny okazały się także komfort cieplny oraz wygoda.


Brakuje wiedzy na temat dofinansowań
Aż 46,6% ankietowanych planuje w najbliższej przyszłości modernizację swojej instalacji grzewczej. Co ciekawe, ich wiedza na temat możliwości skorzystania z dofinansowania instalacji ograniczających niską emisję spalin jest niewielka. Ponad połowa ankietowanych, a dokładnie 263 osoby przyznały, że nie wiedzą, czy mogą w swoim miejscu zamieszkania skorzystać z dofinansowania instalacji, która zmniejszy swój szkodliwy wpływ na środowisko.Jak oszczędzamy ciepło?
Ankietę firma TECH Sterowniki połączyła z konkursem, w którym sprawdzała, jak Polacy oszczędzają ciepło w swoim domu. Na nieobowiązkowe pytanie konkursowe odpowiedziało 210 osób. Respondenci wskazywali na takie czynniki jak rozważne zarządzanie temperaturą przy pomocy nowoczesnych urządzeń, uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi. Do 5 uczestników konkursu, którzy udzielili najrozsądniejszych odpowiedzi na pytanie konkursowe, firma TECH Sterowniki wysłała pakiety firmowych gadżetów.

O badaniu
Firma TECH Sterowniki, przeprowadziła badanie ankietowe zatytułowane: „Jak ciepło jest w Twoim domu” na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku. Odpowiedzi na pytania udzieliły 502 osoby, w tym głównie mężczyźni. Ankieta obejmowała różne kwestie związane z ogrzewaniem np. źródła ogrzewania, koszty z nimi związane, temperatura w różnych pomieszczeniach czy wykorzystanie nowoczesnych technologii w gospodarstwach domowych.

Cały raport z przeprowadzonej ankiety można pobrać za darmo ze strony: www.techsterowniki.pl/blog/cieplo-twoim-domu-wyniki-ankiety/

Ocena (2.0) Oceń: