Płaćmy niższe rachunki

Fot.: Robert Kogut, dyrektor zarządzający regionu Europy Wschodniej, 3Com PolandFot.: Robert Kogut, dyrektor zarządzający regionu Europy Wschodniej, 3Com Poland
Spodziewając się coraz wyższych rachunków za energię elektryczną, firmy z pewnością docenią fakt, że dzięki proekologicznym technikom sieciowym mogą obniżyć zużycie energii i w ten sposób obniżyć swoje koszty. Jednak zdaniem analityków IDC  „zielone” produkty sieciowe mogą także przyczynić się do cięć kosztów w innych obszarach.

Na przykład sieć z zaawansowaną funkcją obsługi wideokonferencji oraz innych rodzajów cyfrowej komunikacji nie tylko pozwala zwiększyć efektywność pracowników, ale także ograniczyć czas i wydatki związane z dojazdami na spotkania służbowe.

Rozwiązanie to zarówno ogranicza emisję szkodliwych gazów – transport odpowiada za blisko jedną czwartą (23%) emisji gazów cieplarnianych ­– jak i umożliwia firmom przestrzeganie coraz bardziej wymagających przepisów dotyczących programu zrównoważonego rozwoju.

Co szczególne, badanie przeprowadzone przez IDC, wskazuje, że firmy, które mogą realizować swoje operacje w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, nie w pełni korzystają z tej możliwości. Na przykład w firmach, które mogą sobie pozwolić na spotkania służbowe w wersji wirtualnej, opierają się na nich tylko w niewielkim stopniu – zaledwie 15% spotkań realizowano w formie telekonferencji, a 9% w formie wideokonferencji.

Podobna sytuacja dotyczy osób wykonujących pracę w domu. Mimo że 82% spośród uwzględnionych w ankiecie firm finansowych stwierdziło, że wspiera pracę w domu, jedynie w przypadku 10% z nich pracownicy rzeczywiście wykonywali swe obowiązki w domu.

W raporcie wskazano, jak stopniowo wzrastają rachunki za elektryczność zużytą przez urządzenia informatyczne – głównie za sprawą dwóch czynników: rosnącej ilości stosowanego sprzętu komputerowego (od serwerów po urządzenia sieciowe i przeznaczone do przechowywania danych) oraz rosnące ceny energii.

Jest to jeden z kluczowych czynników, które skłaniają firmy ku technikom proekologicznym. Jak podkreślają analitycy IDC, podejście proekologiczne naprawdę popłaca. Stwierdzili oni, że 68% firm spodziewa się zwrotu z inwestycji w projekty ukierunkowane na ochronę środowiska w czasie krótszym niż trzy lata .

Sześć propozycji dostawców produktów sieciowych na proekologiczną firmę

W raporcie IDC wymieniono sposoby, dzięki którym tacy dostawcy, jak 3Com, zapewniają klientom coraz wyższe standardy wydajnego gospodarowania energią.

1. Obniżenie zapotrzebowania na energię – poprzez stosowanie funkcji gotowości do pracy (standby) oraz konsolidację funkcji, co zmniejsza liczbę koniecznych do pracy urządzeń.

2. Projektowanie nowych produktów w oparciu o najnowszej generacji podzespoły krzemowe i zasilania o mniejszym poborze mocy i niższych wymaganiach chłodzenia w przypadku centrów danych, przy takiej samej lub wyższej wydajności.

3. Usługi wbudowane w infrastrukturę sieciową – przełączniki i routery – nie tylko ograniczają konieczną liczbę urządzeń, ale także umożliwiają szybsze wdrażanie usług w zdalnych lokalizacjach.

4. Zaawansowane funkcje przydzielania priorytetów wspierają wymagające aplikacje głosowe i wideo, otwierając firmom drogę do bardziej proekologicznych metod pracy.

5. Lepsze gospodarowanie energią, na przykład poprzez funkcję Power over Ethernet (PoE) w celu wyłączenia nieużywanych urządzeń, takich jak telefony IP.

6. Zapewnienie elastycznej pracy zdalnej poprzez dostęp do systemu zunifikowanej komunikacji oraz sieci prywatnej (VPN) w celu użytkowania aplikacji i usług, czego efektem jest ograniczenie dojazdów do pracy oraz podróży służbowych.

Aby uzyskać więcej informacji oraz pobrać raport IDC, kliknij tutaj.
Robert Kogut
Ocena (1.0) Oceń: