Pompy ciepła – jaką wybrać?

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Po tradycyjnych żarówkach, wycofanych ze sklepów, niedługo pożegnamy się również z mało wydajnymi energetycznie pompami obiegowymi i przestarzałymi rozwiązaniami grawitacyjnymi. Nowe wytyczne unijne mają być korzystniejsze zarówno dla środowiska, jak również dla właścicieli budynków oraz ich mieszkańców. Przede wszystkim da to możliwość znaczącego obniżenia zużycia energii, przez co sporych oszczędności, przy zachowaniu komfortu i wydajności używanego sprzętu. Komisja Europejska szacuje, że wprowadzenie na terenie Europy nowych rozwiązań w pompach, podwyższających ich sprawność energetyczną, do 2020 roku przyniesie oszczędności na poziomie nawet 50 proc. zużywanej obecnie energii do ich napędu.


Ciepło, chociaż bez ognia

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają wykorzystać do ogrzewania budynku energię słoneczną zgromadzoną w środowisku naturalnym – gruncie, wodzie albo powietrzu. Mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również obiektach wielorodzinnych, szkołach, halach produkcyjnych, a nawet kościołach.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań stosowanych na masową skalę w naszych domach, czyli np. pieców węglowych, olejowych, czy gazowych, rola pompy ciepła nie polega jednak na wytwarzaniu energii (na skutek spalania określonego paliwa). Pompa tylko pobiera zgromadzoną energię w otoczeniu, a następnie oddaje ją do instalacji grzewczej. Aby mogła to robić musi być zasilana prądem elektrycznym. Jest on jednak potrzebny tylko do tego, aby podtrzymać jej pracę, a nie do podgrzewania wody płynącej w instalacji grzewczej.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy