Program Czyste Powietrze – co musisz o nim wiedzieć?

Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w okresie grzewczym, jest zła. W statystykach europejskich niektóre miasta w naszym kraju zajmują ostatnie miejsca, potwierdzające bardzo niekorzystny stan powietrza.


Na zanieczyszczenie powietrza wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest stosowanie starych urządzeń grzewczych i ciągle zbyt małe korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Zmiany w tym zakresie ma wprowadzić Program Czyste Powietrze. Sprawdź, na czym on polega i kto może zostać jego beneficjentem.
Jaki jest cel Programu Czyste Powietrze?

Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza, a także obniżenie emisji gazów cieplarnianych poprzez modernizację domów. W ramach programu można zatem otrzymać dofinansowanie na między innymi:
- montaż instalacji ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domów jednorodzinnych,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, kotłów i pomp ciepła,
- wymianę starych okien, drzwi zewnętrznych i balkonowych,
- prace dociepleniowe.

Kto może skorzystać z programu?

Program Czyste Powietrze jest skierowany do współwłaścicieli oraz właścicieli mieszkalnych budynków jednorodzinnych. To oznacza, że np. właściciele mieszkań w budynkach liczących więcej niż 4 lokale nie mogą skorzystać z tej propozycji. Jest ona jednak dostępna dla osób mieszkających w domach w zabudowie bliźniaczej bądź szeregowej.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze należy złożyć stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta obejmuje swym działaniem obszar konkretnego województwa, w którym jest zlokalizowana nieruchomość. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, korzystając z dedykowanej podstrony internetowej na portalu WDOŚiGW. Możliwe jest też złożenie wniosku przez serwis.gov.pl.

Produkty spełniające wymogi programu

Pamiętaj, że jeśli chcesz np. wymienić drzwi balkonowe oraz okna w ramach programu, to przedmioty te muszą spełniać określone wymogi. Stolarka drzwiowa i okienna powinna zatem gwarantować jak najniższe straty ciepła. Jeśli zdecydujesz się na wymianę drzwi i okien, wybieraj modele o konkretnej wartości współczynnika przenikania ciepła U. Odpowiednie produkty znajdziesz na przykład u dostawcy – firmy Dako na stronie Dako.eu.

Jakie dofinansowanie można otrzymać?

W ramach dofinansowania z Programu Czyste Powietrze możesz otrzymać sumę zależną od wyboru jednej z trzech podstawowych opcji dofinansowania albo jeden z dwóch opcji podwyższonego dofinansowania. I tak w przypadku podstawowej formy dofinansowania możesz otrzymać maksymalnie 30 000 złotych. Z kolei w podwyższonym poziomie dofinansowania kwota ta wynosi 37 000 złotych. W styczniu 2022 roku wprowadzono także nową grupę dofinansowania. Jest ona przeznaczona dla osób o najniższych dochodach. W tym przypadku dotacja może wynieść nawet 69 000 złotych.

Ocena (2.6) Oceń: