Czas na wiosenne przebudzenie w ogrodzie

Początek wiosny to pora, kiedy czas pomyśleć o tym,  jak pomóc naszym ogrodom, by obudziły się z długiego letargu i mogły cieszyć oko w nadchodzącym sezonie. Od czego zacząć?fot. shutterstock

Najpierw trzeba posprzątać ogród z tego, co przywiał wiatr. Wówczas możemy uwolnić rośliny z zimowych zabezpieczeń typu agrowłóknina czy słoma. Trzymajmy je jednak w pogotowiu, bo przymrozki mogą zdarzyć się  nawet w maju!

Co roku wczesną wiosną trzeba przycinać większość drzew i krzewów, by miały ładniejszy pokrój, bardziej kwitły i owocowały. Prześwietlamy korony drzew, aby docierało do nich słońce i usuwamy wilki – silne, długie, jednoroczne pędy, które nie owocują. Pamiętajmy jednak, że do prac przystępujemy, gdy na dworze będzie dodatnia temperatura. A więc sekatory w dłoń!

Gdy tylko zacznie robić się cieplej możemy zacząć przycinać drzewa owocowe: jabłonie, grusze czy śliwy oraz krzewy owocowe: agrest, czarną porzeczkę czy maliny. Jedynie z krzewami ozdobnymi wstrzymajmy się do połowy marca. Są one bowiem bardziej wrażliwe na mróz. Drobno pocięte drewno można wykorzystać jako ściółkę pod krzewy oraz do wysypania ścieżek w ogrodzie.

Wiosna to idealny moment na wzbogacenie gleby! Należy w tym celu użyć kompostu, obornika lub ekologicznych preparatów w płynie. Jest to konieczne, by zapewnić roślinom źródło składników pokarmowych.


Nie zapomnijmy też przekopać ziemi przeznaczonej na siew. Przed posadzeniem roślin gleba powinna osiadać co najmniej tydzień. Drzewa i krzewy sadzimy zanim nabrzmieją pąki. Jeśli posiadasz gatunki roślin odporne na niskie temperatury możesz je spokojnie wysiać. A co z tymi, co źle znoszą niskie temperatury? Wystarczy przykryć je folią lub włókniną, co przyspieszy ich wegetację nawet o dwa tygodnie.Kolejna rzecz. Wiosenne opryski. Zbyt późne opryskanie roślin nic nie da, bo nie uda nam się już uchronić je przed chorobami. O to trzeba zadbać jeszcze zanim na dworze zrobi się zupełnie ciepłe, a na drzewach pojawią się liście.

A co jeśli ktoś zapragnie mieć w ogrodzie piękne kwiaty jednoroczne? Musi pomyśleć o ich wysianiu już wczesną wiosną. Nasiona siejemy do doniczek lub wprost do gruntu, w zależności od gatunku. Instrukcja siania jest zawsze z tyłu saszetki z nasionami!

A jak tanim kosztem zwiększyć kolekcję roślin? Wiosna to idealny czas na rozmnożenie bylin. Zawsze z jednej rośliny można zrobić kilka mniejszych lub komuś podarować.

Zatem sekatory, łopaty, szpadle w dłoń!
Ekologia.pl (Barbara Milcz)
Ocena (3.5) Oceń: