Czas przyciąć żywopłot

Fot. Tim Green[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Tim Green[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Żywopłot stanowi naturalną osłonę nie tylko przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także przed hałasem docierającym z ruchliwej ulicy. Kiedy i jak najlepiej przycinać żywopłot, by rósł gęsty i zdrowy?


Żywopłot, to zielona ściana, który chroni nasz dom i podwórko przed ciekawskimi sąsiadami. Izoluje nas od hałasów i zanieczyszczeń z ulicy, cieszy nasz wzrok. By był gęsty i zdrowy musimy wybrać odpowiednie gatunki krzewów iglastych lub liściastych (tuja, cis, żywotnika zachodniego, grab pospolity czy buki).


Kiedy i jak przycinamy żywopłot liściasty?


Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne – to od niego zależy jego późniejszy wygląd. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni.  Cięcie żywopłotu jest zabiegiem mającym znaczny wpływ na jego uformowanie i dalszy rozwój. Najlepiej przeprowadzać je w okresie przedwiośnia, kiedy powoli zaczyna rozkwitać pierwsza roślinność. Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem.


Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy niżej – do 15 cm nad ziemią. Przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe. „Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem zasychają. Do tego typu pielęgnacji należy pamiętać o systematyczności i regularności. Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu, aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu” - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.


Żywopłot z ligustru. By Holger Casselmann (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy